Sosyal Medya

Borsa

Garanti Yatırım’dan Sabancı Holding İçin ‘Endeks Üzeri Getiri’ Tavsiyesi…

Sabancı Holding için 12 Aylık hedef fiyatımızı 30.60TL olarak güncelliyor ve “Endeks Üzeri” tavsiyemizi koruyoruz, yeni hedef fiyatımız %46 artış potansiyeline işaret etmektedir...

Garanti Yatırım’dan Sabancı Holding İçin ‘Endeks Üzeri Getiri’ Tavsiyesi…

Endeks Üzeri Getiri – 12A hedef fiyat: 30.60 TL

Güçlü görünüm ile daha yüksek değerlemeyi hak ediyor

Sabancı Holding için 12 Aylık hedef fiyatımızı 30.60TL olarak güncelliyor ve “Endeks Üzeri” tavsiyemizi koruyoruz, yeni hedef fiyatımız %46 artış potansiyeline işaret etmektedir.

Sabancı Holding için olumlu beklentimize baz teşkil eden unsurlar; i) yılbaşında %40 seviyesinde olan NAD iskonotsunun %29 seviyesine gerilemesinin borsada işlem görmeyen enerji üretim biriminin artan operasyonel performansı neticesinde olması, ii) bankacılık tarafının sermaye yeterliliği ve likidite anlamında güçlü olması, iii) 2022’de beklenen güçlü kar büyümesi ile temettü veriminin cazip seviyelere gelmesi, iv) YP gelir yaratan, teknoloji ve sürdürülebilir alanlara odaklanan strateji, v) %2.5 seviyesine ulaşan hisse geri alımlarının (program büyüklüğü %5) aşağı potansiyeli sınırlaması.

Enerji segmentinde görünüm olumlu

Üretim tarafı son dönemde nakit akımını ve operasyonel karlılığını dolar bazlı elektrik fiyatlarının yukarı gitmesi ile artırdı. Bunun sonucunda, 2019 yıl sonunda 2.1x seviyesinde olan net borç/FAVÖK rakamı 1Ç22 itibariyle 0.9x seviyesine kadar geriledi. Bunun neticesinde, şirket Mart 2022’de 925mn TL brüt temettü ödemesi gerçekleştirdi. Üretim tarafında 2022 tahmini FAVOK beklentimiz 500mn dolar seviyesindedir. (2021: 367mn dolar). NAD tablomuzda, üretim birimini 5.5x FD/FAVOK çarpanı ile değerliyoruz. Dağıtım tarafının da, enflasyona endeksli gelir yapısı ve görece daha düşük fonlama maliyeti ile operasyonel anlamda güçlü bir 2022 geçireceğini düşünüyoruz.

Akbank güçlü likidite ve sermaye yeterliliği ile sektörde ön planda

Akbank’ın 2022 yıl sonunda %36 seviyesinde özkaynak karlılığına ulaşacağını düşünüyoruz. Bu seviye kapsamımızdaki bankalar içerisinde en yüksek oranlardan biri. Bankanın güçlü net faiz marjı ve verimli maliyet yönetimi neticesinde bu oranı yıl sonunda yakalayacağını tahmin ediyoruz. Banka ayrıca, %14.4 çekirdek sermaye oranı ve %5.1 brüt karşılık ayırma oranı ile rakiplerine göre
olumlu ayrışıyor. Likidite tarafında ise, 10.6mlr dolar seviyesinde toplam serbest YP likiditesi ve %300 oranında likidite karşılama oranı ile %80 olan minimum oranın oldukça üzerinde.

Holding’in yeni ekonomi kollarındaki aktif stratejisinin dikkat çekmeye başlayacağını düşünüyoruz

2021’de ivme kazanan stratejik dönüşüm planları, 2022’nin ilk beş ayında daha da yoğunlaştı. Sabancı Holding, endüstriyel iş biriminde mobilite çözümleri ve kompozitlere yaptığı yatırımların yanı sıra, siber güvenlik ve dijital pazarlama alanında iki şirket satın aldı. Sabancı Holding’in %100 iştiraki olan ve Hollanda’da kurulu olan Dx Technology Services and Investment BV (DxBV), Sabancı Topluluğu’nun dijital iş alanındaki yatırımlarını üstlenecek. DxBV’nin öngördüğü yatırım projelerinin seyrine bağlı olarak, büyümesini desteklemek için mevcut sermayesinin 10mn USD’den 120mn USD’ye çıkarılması hedeflenmektedir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Garanti Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler