Sosyal Medya

Piyasa

ALB Yatırım: ‘ABD Enflasyonu Rekor Seviyede…’

ABD’de mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Rusya ve Ukrayna arasında yanan gerilim ile yükselen yakıt fiyatları ve tedarik zincirindeki bozulmalar mayıs ayında da fiyatlarda yükselişe neden oldu...

ALB Yatırım: ‘ABD Enflasyonu Rekor Seviyede…’

ABD’de mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Rusya ve Ukrayna arasında yanan gerilim ile yükselen yakıt fiyatları ve tedarik zincirindeki bozulmalar mayıs ayında da fiyatlarda yükselişe neden oldu. Beklentinin üzerinde artış yaşayan enflasyon yıllık bazda %8,6 seviyesine yükselerek 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Aylık bazda ise bir önceki aya göre %1 seviyesinde bir artış gerçekleşti.

Rekor seviyede yaşanan yükselişin nedenleri arasında enerji ve gıda grubundaki artış ana etken oldu. Enerji tarafında geçtiğimiz ay %2,7 gerileme görülürken Mayıs ayında bir önceki aya göre %3,9 seviyesinde yükseliş gösterdi. Yıllık bazda ise enerji grubundaki enflasyon %34,6 seviyesine yükseldi. Gıda tarafında ise geçtiğimiz ay %0,9 seviyesinde yaşanan yükseliş sürerek mayıs ayında bir önceki aya göre %1,2 seviyesinde yükseldi. Yıllık bazda ise gıda grubundaki enflasyon %10,1 seviyesinde açıklandı.

Genel olarak bütün gruplarda bir önceki aya göre yükseliş görüldü. Alt grupları incelediğimiz takdirde aylık bazda en fazla yükseliş %16,9 ile akaryakıtta gerçekleşirken en az yükseliş %0,4 ile tıbbi bakım hizmetlerinde gerçekleşti. Yıllık bazda ise alt grupta en az yükseliş yine %4,00 ile tıbbı bakım ve hizmetlerinde gerçekleşirken yine en fazla yükseliş %106,7 ile akaryakıtta gerçekleşti.

Gıda ve enerji harici tüm kalemlerdeki yükseliş Mayıs ayında bir önceki aya göre yükseliş kaydederek %0,6 seviyesinde arttı. Yıllık bazda ise çekirdek enflasyon %6 seviyesinde yükseldi.

Yarın açıklanacak olan FOMC kararı öncesinde beklentinin üzerinde gelen enflasyon FED tarafında daha da fazla sıklaşmaya neden olabilir. Haziran ve temmuz toplantılarında 50 baz puanlık bir artış beklenmektedir. Eylül ayındaki toplantıda ise 25 baz puanlık bir artış planlanıyordu fakat enflasyonun beklentinin üzerinde gelmesi Eylül ayında 50 baz puanlık artışa neden olabilir. 51 ekonomistin ortalama tahmini ise eylül ayında %2,25’in üzerinde bulunarak %2,28 olarak hesaplanmaktadır.

Biden yönetimi geçtiğimiz ay enflasyonu önemli bir öncelik ilan etmiş ve pompa fiyatlarını düşürmek için stratejik petrol rezervinden biyo yakıtların satılmasına izin vermişti. BAE Enerji Bakanı ise Çarşamba günü gerçekleştirdiği konuşmasında enerji tarafındaki asıl risk, Çin’in döndüğü zaman olarak nitelendirmişti.”

Ahmet Deniz YAĞBASAN
ALB Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ALB Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler