Sosyal Medya

Döviz

TEAM anketi: Cumhur İttifakı oy oranını artırdı, kalıcı olması ekonomik gidişata bağlı

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi’nin (TEAM) son kamuoyu araştırmasına göre, AKP ile MHP’nin oy oranı %45,8. Ocak ayının ilk haftasında, 1…

TEAM anketi: Cumhur İttifakı oy oranını artırdı, kalıcı olması ekonomik gidişata bağlı

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi’nin (TEAM) son kamuoyu araştırmasına göre, AKP ile MHP’nin oy oranı %45,8.

Ocak ayının ilk haftasında, 1 594 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen ankete göre, AKP’nin kararsızlar dağıtılmadan önceki oy oranı %32,1. Bu, AKP’nin kasım ayına göre oy oranını 4,3 puan artırdığını gösteriyor.

Araştırma, Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun, Trabzon ve Van’da gerçekleştirildi.

Hükümetin kur hamlesinin ardından yapılan araştırmada şu sonuçlara yer veriliyor:

1) Kararsızlar dağıtılmadan oy dağılımlarına bakıldığında: AK Parti’nin oylarını Kasım ayına göre 4,3 puan artırarak %32,1’e çıkardığı görülüyor. Bu oyların yaklaşık 1 puanı MHP’den, kalanı da büyük oranda kararsızlardan geliyor.

2) Kararsızlar dağıtıldığında, AK Parti oylarındaki toparlanma ile birlikte Cumhur ittifakı oy oranı %45,8.

3) Kasım ayı ile karşılaştırıldığında: a) Cumhur ittifakı oyları %43,9’dan %45,8’e yükselmiş, b) kararsız ve protesto oylarının toplamı %18,7’den %15,3’e düşmüş, c) kararsızların azalması ve AK Parti’ye dönmeleri sonucunda CHP oy oranı da 1,8 puan gerilemiş.

4) Uzun zamandır düşme eğiliminde olan Cumhur ittifakı oylarında kısa zamanda gerçekleşen toparlanma, ittifaktan uzaklaşma eğilimdeki seçmenlerin geri dönüş potansiyeline işaret ediyor.

5) Erdoğan’a destek, kararsızlar dağıtılmadan %37,9. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra Erdoğan’ın oy oranı, Cumhur İttifakı’nın oyuna denk: %45,6.

6) Kasım ayına göre: Erdoğan’a destekteki artışa kararsızlardaki artış da eşlik edince, muhalefetin adayına destek 5 puanın üzerinde gerilemiş. Muhalefete yönelik 2021’in ikinci yarısında giderek yükselen ilgi kısmen azalmış görünüyor.

7) Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini ne kadar iyi yapabildiğine dair seçmenin 10 üzerinden yaptığı değerlendirmede, Kasım ayında ilk kez 5’in altına düştüğünü ve geçer not alamadığını gözlemlemiştik. Seçmenin Erdoğan’a notu, toparlanmaya rağmen halen 5’in altında.

8) Kasım’da Erdoğan’ın seçimi kaybedeceğini düşünenler ilk kez %50’inin üzerinde idi. Ocak’ta Erdoğan kazanır diyenler yeniden %50’nin üzerine çıkmış durumda.

9) Seçmenlerin büyük çoğunluğu ekonominin kötüye gittiği ve geçmişe göre daha kötü olduğu kanaatinde. Kasım ayında bu oran %75,5’i bulmuştu. Ocak ayında az da olsa bir değişim olmakla birlikte halen büyük çoğunluk ekonomik gidişatın kötü olduğunu düşünüyor: %68,6.

10) Seçmenler TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranına inanmıyor. Seçmenlerin sadece %18,5’i açıklanan oranın doğru olduğuna ikna olmuş. Seçmenlerin tahminlerine göre 2021 enflasyon oranı: %57,7. Bu oran AK Partili seçmenlere göre %54,2, MHP’lilere göre %49,3.

11) Erdoğan ve Cumhur İttifakına verilen destekteki artış aralık ayında açıklanan ekonomik önlemlerin Cumhur İttifakı seçmeninde büyük beklenti yaratması ile ilgili olup, kalıcı olmayabilir. Alınan önlemler enflasyonu düşürmezse bugün kaydedilen artış geçici olabilir.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler