Sosyal Medya

Ekonomi

ORC: Halkın yarısından fazlası parlamenter sisteme geçmek istiyor

ORC’nin anketine göre halkın yarısından fazlası parlamenter sisteme geçmek istiyor. Seçimleri, CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın kazanacağını düşünen…

ORC: Halkın yarısından fazlası parlamenter sisteme geçmek istiyor

ORC’nin anketine göre halkın yarısından fazlası parlamenter sisteme geçmek istiyor. Seçimleri, CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın kazanacağını düşünen katılımcıların oranı yüzde 54,7 olarak açıklandı.

Türkiye’de 2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerini resmi sonuçlarına en yakın tahmin eden ORC adlı araştırma şirketi Haziran 2022’nin ikinci anket sonuçlarını paylaştı. ORC’nin 17-22 Haziran 2022 tarihleri arasında 51 ilde 15 bin 750 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette, parlamenter sisteme geçiş ve ittifak tercihleri vatandaşlara soruldu.

“Sizce parlamenter sisteme geçilmeli mi?” sorusuna katılımcıların yüzde 51,9’u ”Parlamenter sisteme geçilmeli” cevabını verirken, yüzde 32,4 ise mevcut sistemde kalınması gerektiğini savundu. Fikri olmayanların oranı ise yüzde 15,7 olarak açıklandı.

MİLLET İTTİFAKI’NDAN YÜZDE 20 PUANLIK FARK

ORC’nin anketinde katılımcılara sorulan sorulardan bir tanesi de ”Sizce seçimi hangi ittifak kazanır?” oldu. Birçok ankette önde giden Millet İttifakı, ORC’nin anketinde de açık ara önde yer aldı. Seçimleri, CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın kazanacağını düşünen katılımcıların oranı yüzde 54,7 olarak açıklandı. AKP ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı’nın seçimleri kazanacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 36,6’da kaldı.

KATILIMCILARIN YARISI KILIÇDAROĞLU ADAY OLURSA OY VERİRİM DİYOR

ORC’nin siyasi eğilimler araştırmasında Cumhurbaşkanlığı için aday olması beklenen Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki rekabet de katılımcılara soruldu. ”Kemal Kılıçdaroğlı, Recep Tayyip Erdoğan karşısında aday olursa oy verir misiniz?” sorusuna ”Oy veririm” diyen seçmenlerin oranı yüzde 50,3 oldu.

Olası bir rekabette Kılıçdaroğlu’na oy vermem diyenlerin oranı ise yüzde 37,4 olarak gerçekleşti. Ankete katılanların yüzde 12,3’ü ise kararsız olduğunu belirtti.
Kronos

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler