Sosyal Medya

Genel

(YENİLEME:  Murat Yetkin yorumu) önemli hamleler: Elektrik faturasını ödemeyecek, halka da çağrı yaptı

Diyeceksiniz ki, sadece Kılıçdaroğlu değil, bütün millet istiyor Erdoğan’ın zamları geri almasını. Ama 9 Şubat gecesi alışılmadık bir şey oldu.…

(YENİLEME:  Murat Yetkin yorumu) önemli hamleler: Elektrik faturasını ödemeyecek, halka da çağrı yaptı

Diyeceksiniz ki, sadece Kılıçdaroğlu değil, bütün millet istiyor Erdoğan’ın zamları geri almasını. Ama 9 Şubat gecesi alışılmadık bir şey oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan zamları geri geri alana dek elektrik faturasını ödemeyeceğini ilan etti. Kimseye siz de ödemeyin demedi ama kendisi ödemeyeceğini söyledi.

Böyle bir boykot ilk defa görülüyor. Gandi benzeri bir sivil itaatsizlik duruşu.

 

Yalnızca elektrik değil ki

YetkinReport yazarı Filiz Pehlivan doğal gaz zamlarının sanayi ve ticareti ne hale getirdiğini yazdı geçenlerde; bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Akaryakıta, yani benzine, mazota, otogaza yeni zamlar yapılıyor. Daha önce akaryakıta yapılan zamlar döviz kuru artışına bağlanmıştı. Bunun da tam doğru olmadığı ortada. Çünkü, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Londra’daki yatırımcılara 13,5 lira civarındaki dolar kurunun pek değişmeyeceğini söylediği sırada, dolar kurunun 18 lira sınırına dayandığı 17 Aralık düzeyinden daha yüksek fiyata satılıyor akaryakıt. Yani kur azalınca azalmamış, artmış.

 

Erdoğan zamları geri alabilir mi?

AK Partili Hamza Dağ “Vatandaş hala bizden istiyor, demek ki umudu bizde” diye avunuyor. AK parti 19 yıldır hükümette, vatandaş bozduğunu düzeltmeyi elbette sizden isteyecek. AK Partinin savunma pozisyonu da zayıflamış görünüyor.

Erdoğan bu koşullarda, hem de Kılıçdaroğlu ön alan bir zamanlamayla zamları geri almasını istemişken zamları geri alamaz. Ayrıca Hazine’nin gelir kaybının da yandaş şirketlerin kâr kaybının da göze alınması zor.

Muhtemelen bazı vergi muafiyetleri ve dediğimiz gibi elektrik kullanım kademesinin düşürülmesi gibi adımlar, sanki milleti isyan ettiren zamları ilan eden başkasıymış gibi Erdoğan’ın halkı zulümden gibi sunulacak belki de. Ancak (Necmettin Erbakan’ın deyişiyle) bu “pansuman tedbirlerinin” belki en dar gelirli kesimin hane gelirlerine etkisi olabilir. Ama sanayi ve ticarete pek faydası olmayacak gibi.

Bakarsınız tam bu sırada birden “Katar müjdesi” verir propaganda ekipleri, “para geliyor, şirket satın alıyorlar” diye, biraz da onunla oyalanırız, faturlar ödenmeyi beklerken.

 

“Kılıçdaroğlu Boykotta. Erdoğan Zamları Geri Alır mı?” başlıklı makaleden alıntıdır

 

Prof. Dr. İzzet Özgenç: Türkiye, adı konmamış ağır ekonomik bunalım sebebiyle olağanüstü hali yaşamaktadır

Çetin Ünsalan Yazdı: 250 mi; 350 milyar dolar mı?

 

RTÜK: Lisans başvurusu yapmamaları halinde DW Türkçe, Amerika’nın Sesi ve Euronews’e Türkiye’den erişilemeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, zamlar geri çekilene kadar elektrik faturasını ödemeyeceğini duyurdu.

CHP lideri, Twitter’dan paylaştığı duyuruda “Erdoğan 31 Aralık’ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar ben hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanından elektriğe yapılan zamma gösterilen tepkiler büyüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), salı günü İstanbul’un 39 ilçesinde enerji faturalarında yapılan zamlara karşı eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Şişli’de de yapılan basın açıklamasında “Mutfakta yangın var, söndürmeye talip var” ve “Susma, sustukça zamlar devam edecek” sloganları atıldı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Sevgili halkım evime hoş geldiniz. Bu akşam uzun zamandır dile getirdiğim saraya fon oluştur diye defalarca çağrı yaptığım Karakış şartları ve elektrik faturalarıyla ilgili bazı ivedi çözümleri sizlerle paylaşacağım.

Çok zor zamanlardan geçtiğinizi pekala biliyorum. Sevgili yurttaşlarım durumun buraya gelmemesi için bu vurdumduymazlara aylarca seslendim. Bu saraylılar temel bir insan hakkı olan haysiyet hakkını ve insana yaraşır bir yaşam hakkını sizlere tanımıyor. Saraylılar zengin hayatın tadını çıkarırken milyonlarca insan dayanılmaz bir şekilde artan yoksulluk ve geçim sıkıntısına tahammül etmek zorunda bırakılıyor.

Aylardır bugünlerin kapıda olduğunu her fırsatta söyledim. Her fırsatta kara kış çağrısı yaptım. Adım adım ne yapılması gerektiğini anlattım. Dinlemediler dinlemediler. Geldik fırtınanın gözüne. Öncelikle neden bunlar başımıza geliyor. Onu bir netleştirmek istiyorum. Sonra da acil önlemleri kanamayı durduracak adımları açıklayacağım 

Tüm bu durumların kökeninde aynı hikaye yatıyor. Elektrik özelleştirmelerine de bakacak olursanız çok tanıdık isimleri orada da görürsünüz. 5’li çeteyi oraya da soktu Erdoğan.

O çete ne yaptı, soydu süpürdü. Bu soygun biraz uzun hikaye. Ama çok isterlerse onu da anlatırız. Soru şu: Ne yapılıyor bu paralarla.

Son videomda on binlerce trollden bahsettim. Finanse edilen yandaş medyadan bahsettim. Eğitim vakfı yapılı maskeli parelel yapılardan bahsettim. Saraylı hayatından bahsettim. İşte bu paralar sizin cebinizden ödeniyor sevgili halkım. Eskiden de öyleydi ama şimdi tek bir farkla. Elinizdekini avucunuzdakini artık çok hızlı bir şekilde almak zorundalar. Bundan dolayı bu kadar agresif bir biçimde üstünüze geliyorlar. Kasa ekside.

“KDV’yi yüzde 1’e indir”

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Sizden alınması gereken para artık kuru ekmek paranızdır. Isparta günlerdir dondu, elektrik veremediler koca şehre. Bakın orada hangi çetenin var olduğuna. Bu çeteler alt yapıyı kışa hazırlamadıkları gibi Isparta’ya giden yollar da onların olduğu için yolları da açmadılar. Bu arada yeni algı hareketlerini de bekleyin sevgili halkım, sizi soyup soğana çevirirken bir iki algı manipülasyonunu da arttıracaklar bugünlerde. Güya büyük lider Erdoğan müdahale edecek bu gidişata. Bıkmadılar bu algıcılıktan.

Uzatmadan çözümlere geçeyim: Fon için artık çok geç. Artık hızlıca kan kaybını durduracak önlemler alınmalı. Elektrik faturalarının üzerinde 2 çeşit vergi var. Elektrik ve hava gazı tüketim vergisi ve KDV. Yaza kadar KDV yüzde 1 olarak uygulanırsa vatandaşın her 350 liralık faturasında yaklaşık 50 lira avantajı olacak. Buradan saraya sesleniyorum. Derhal KDV’yi yüzde 1’e indir.”

BBC Türkçe, T24, Cumhuriyet

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler