Sosyal Medya

Döviz

Financial Times: Batı, Türkiye üzerinde ‘Rus yaptırımları’ baskısını artırıyor; Washington’ın gözü Türk bankalarında

ABD ve Avrupa Birliği’nin, ‘Türk bankacılık sektörünün, Rusya’nın Batı yaptırımlardan kaçması için kullanılabileceği’ endişesiyle Türkiye’nin üzerindeki baskıyı artırma hazırlığında olduğu…

Financial Times: Batı, Türkiye üzerinde ‘Rus yaptırımları’ baskısını artırıyor; Washington’ın gözü Türk bankalarında

ABD ve Avrupa Birliği’nin, ‘Türk bankacılık sektörünün, Rusya’nın Batı yaptırımlardan kaçması için kullanılabileceği’ endişesiyle Türkiye’nin üzerindeki baskıyı artırma hazırlığında olduğu belirtildi. 

Financial Times’a konuşan kaynaklara göre ABD, Rus ödeme sistemi Mir’e entegre olan Rus bankalarına odaklanmayı planlarken, AB yetkilileri de Türk yetkililere endişelerini direkt olarak aktarması için bir delegasyon hazırlıyor.

Habere göre Batılı yetkililer, Türkiye üzerinde baskı kurarak Ankara’yı Rus yaptırımlarından kaçanlarla mücadeleye itmek istiyor.

FT’ye konuşan Batılı bir kaynak, ”Biraz daha finansal sektörde yapılan yaptırım delmelerine odaklanacağız. Mesela üçüncü parti ülkelerden finansal kurumların Mir sistemine bağlanmaması gerektiğine dair açık bir mesaj göndereceğiz. Çünkü bu yaptırımların etrafından dolaşma imkanı sağlayabilir” dedi.

ABD ve AB’nin yaptırımların delinmesiyle ilgili toplantırında rol aldığı belirtilen ikinci bir kaynak ise, ”Yasal boşlukları kapatmalıyız” dedi. Bu toplantılarda Türkiye’nin ”büyük hedef” olarak belirlendiği aktarıldı.

Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, DenizBank ve Halkbank, Rus Mir ödeme sistemine entegre olmuş durumda. Financial Times, Halkbank ve DenizBank’ın geçmişte ABD’nin İran yaptırımlarının delinmesinde rol oynadığına dikkat çekti.

İş Bankası ve DenizBank, haber için yaptıkları açıklamalarda yaptırımlara uyduklarını ifade etti.

Planlar hakkında bilgisi olan kaynaklar, AB’nin finansal hizmetler komiseri Mairead McGuinness’in gelecek yaptırımlarla ilgili konuşmak üzere Türkiye’ye gelmeyi planladığını aktardı.

Batı ittifakı, Rusya’nın üzerindeki baskıyı artırmak için yeni yaptırımlar uygulamak yerine, yaptırımların uygulandığından emin olma yönünde bir politika izlemeye başladı.

T24, FT

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.