Sosyal Medya

Ekonomi

Erdoğan: “Üreticilerin yüzünü güldürdük, fabrikalar harıl harıl çalışıyor”

Erdoğan, "İşçiden memura her kesimden vatandaşın gelir kaybını enflasyonun üzerinde artışlarla telafi ederek enflasyonun etkilerini sınırlandırdık" dedi...

Erdoğan: “Üreticilerin yüzünü güldürdük, fabrikalar harıl harıl çalışıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni”ne katılarak konuşma yaptı.

Türkiye’nin, “Dünyanın en büyük 250 müteahhiti listesinde” 48 firmayla temsil edildiğini söyleyen Erdoğan, “Firmalarımızın bizi başarıyla temsil etmeyi sürdürmelerinden memnuniyet duyuyoruz. Uluslararası müteahhitlik gelirlerinden aldığımız payı arzu ettiğimiz seviyede olmadığının altını çizmek istiyorum. Yılda 420 milyar doları geçebilen bu büyük pastadan çok daha büyük pay almalıyız” dedi.

“Uluslararası müteahhitlik hizmetlerinin büyüklüğünün 2030’larda 750 milyar dolar seviyesine çıkacağı öngörülmektedir” diyen Erdoğan, “Ülkemizin bu pastadan aldığı payı ilk etapta 75 milyar dolara yani yüzde 10’a çıkarmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

“Avrupa mide krampları geçiriyor”

“Küresel ekonomideki dengesizliklerin ülkemize olan etkilerinin farkındayız” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Felaket tellallığı yapanlar milletin moralini bozmaya çalışsa da Türkiye krizi fırsata çevirme konusunda en başarılı ülkedir. Enflasyon, faiz sorunumuz yok mu, var. Elimizdeki fırsatlar öyle büyük ki, bunlara takılıp kalırsak bunlara yazık ederiz. Şimdi birileri diyor ki Türkiye’de üretim bitti. İşçisinden çiftçisine herkes perişan. Gerçek öyle mi? Tarımda rekolte elde ettiğimiz, alım fiyatlarıyla üreticilerin yüzünü güldürdüğümüz dönem yaşıyoruz. Turizmde başarılı sezon geçiriyoruz. Fabrikalar harıl harıl çalışıyor. Enerjide Avrupa mide krampları geçirerek gireceği kışa, biz gayet iyi şekilde hazırlanıyoruz. Gemiler, uçaklar, kamyonlar mal taşımaya yetişemiyor. İhracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz. 31 milyon istihdamla tüm tarihimizin en yüksek seviyesine ulaşmış durumdayız.

Diyorlar ki onlarda enflasyon yüzde 9 bizde 80’e dayandı. Onlardaki 9 enflasyonun ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla bizdekinin etkileri aynı değil ki, bunu masaya yatıracaksın. Biz işçiden memura her kesimden vatandaşın gelir kaybını enflasyonun üzerinde artışlarla telafi ederek enflasyonun etkilerini sınırlandırdık. Avrupa’daki gıda fiyatlarındaki artışla ücretlere yapılan artışlar arasında uçurum var insanlar sokaklara dökülmeye başladı. Piyasaya para basanlar şimdi bunun bedelini nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla ekonomi politikamızı uygulamayı sürdürüyoruz. Banka kredileri konusunda yaşanan sorunun nedeni ekonomi politikası değil. Bu sorunu en kısa sürede kapsamlı uzlaşmaya dönüşeceğine inanıyorum.”

Erdoğan ayrıca, “Eksikleri tamamlayarak hataları düzelterek yeni projeler geliştirerek ülkemizi önce 2023’e ardından da 2053’e uzanan yola güvenle çıkacağız” diye konuştu.

 

Independent Türkçe

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler