Sosyal Medya

Genel

Davutoğlu: Tüm çabam ‘İlkelerde ittifak’ için

Davutoğlu altı muhalefet partisinin işbirliği konusunda sürdürdüğü görüşmeleri ‘Seçim sonrasını da hesaba katan güçlendirilmiş bir ittifak mekanizması arayışı’ diye tanımladı.…

Davutoğlu: Tüm çabam ‘İlkelerde ittifak’ için

Davutoğlu altı muhalefet partisinin işbirliği konusunda sürdürdüğü görüşmeleri ‘Seçim sonrasını da hesaba katan güçlendirilmiş bir ittifak mekanizması arayışı’ diye tanımladı. ‘Masada pazarlık var’ iddialarını net ifadelerle reddetti: Liderlerle görüşmelerde vekil paylaşımı, aday isimlendirmesi gibi konular kesinlikle gündeme gelmedi. Tek hedefimiz ilkeler temelinde işlevsel bir ittifakın inşası.

Gelecek Partisi lideri “Ne kadar siyasi damar varsa hepsinin bir masada buluşarak geleceğin inşasına omuz vermeleri gerekiyor” dedi. Davutoğlu, liderlerle yaptığı görüşmelerde ‘milletvekili paylaşımı’ veya ‘adaylığın’ ima ile dahi gündeme gelmediğini vurguladı.

SEÇİM SONRASINDA ATILACAK ADIMLAR İÇİN SOMUT ZEMİN ŞART

Muhalefetin ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’e geçiş çalışmaları kamuoyuna duyuru aşamasına ulaştı. Altı parti genel başkanının 12 Şubat’ta son halini vereceği düzenlemeye ilişkin Gelecek Partisi Genel Başkanı KARAR’a konuştu. Davutoğlu, çalışmaların daha da ileri taşınarak, ortak siyasetin yapılandırılması ve seçim sonrasında atılacak adımların belirlenmesi için somut zemin inşa edilmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

KİM ADAY OLACAK KONUSU İMA YOLUYLA BİLE GÜNDEME GELMEDİ

İktidar kanadından yöneltilen ‘pazarlığa tutuştular’ iddialarına da yanıt veren Davutoğlu “Öne sürüldüğü gibi ‘milletvekili paylaşımı’ veya ‘cumhurbaşkanlığı adaylığı’ gibi konular ima yoluyla bile gündeme gelmedi. Esas hedef ilkeler temelinde işlevsel bir ittifak arayışı. Bu söylentilere kulak asılmamalı” vurgusu yaptı. Gelecek Partisi lideri, geçiş sürecinin planlanması için güçlendirilmiş bir ittifak mekanizmasına ihtiyaç olduğunu da belirtti.

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler