Sosyal Medya

Ekonomi

Babacan, krizi savaşa bağlayan iktidara seslendi: Rusya ve Ukrayna’da bile enflasyon bu kadar yüksek değil!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanlığı'na seslendiği mesajında, "Enflasyonun sebebi Ukrayna-Rusya savaşı falan değil, sizsiniz" dedi...

Babacan, krizi savaşa bağlayan iktidara seslendi: Rusya ve Ukrayna’da bile enflasyon bu kadar yüksek değil!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanlığı’na seslendiği mesajında, “Enflasyonun sebebi Ukrayna-Rusya savaşı falan değil, sizsiniz” dedi. Babacan, Ukrayna’daki enflasyonun yüzde 21,5; Rusya’daki enflasyonun yüzde 15,9, Türkiye’deki enflasyonun ise yüzde 79,6 olduğuna vurgu yaptı.

Twitter hesabından paylaşım yapan Babacan, iktidarın ekonomik krizi Ukrayna-Rusya savaşına bağlayan açıklamalarına yanıt verdi.

Arnavutköy İlçe Başkanlığı binasının açılışında yaptığı bir konuşmadan kesit paylaşan Babacan şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna-Rusya savaşı varmış, onun için enflasyon yükseliyormuş. Ukrayna-Rusya savaşın içinde, onlarda bile bizim kadar enflasyon yok.

Yıl 2022, bu arkadaşınız ekonominin başına geçti. 2003’te Amerika, Irak’a savaş açtı, tamamını işgal etti. Biz 2003 yılında yüzde 29 olan enflasyonu yüzde 18’e indirdik.

Yıl 2004, Irak savaşı daha devam ediyordu, terör eylemleri olmaya başladı Türkiye’de. Biz enflasyonu yüzde 9’a indirdik. Bahane bulduk mu? Şurada burada savaş var dedik mi? Enflasyonu tek haneye indirdik, paradan da 6 sıfırı attık.

Gelelim 2011’e… Komşumuz Suriye’de iç savaş patladı. 2011’de enflasyon yüzde 4,9.

Gelelim 2014’e… Rusya, Kırım’ı ilhak etti. Enflasyon yüzde 8…

Arkadaş, demek ki sen ekonomiyi doğru düzgün yönettiğinde, savaş olsa dahi terör olsa dahi enflasyon artmıyormuş. Dünyada savaşlar da olsa rejimler bile yıkılsa, siz ekonomiyi düzgün yönetin enflasyonu tek hanede tutarsınız.”

T24

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler