Sosyal Medya

Ekonomi

‘Asla hangi partiye oy vermezsiniz’ anketinde AKP açık ara birinci

Araştırma şirketleri sık sık seçim anketleri düzenlerken, İstanbul Ekonomi Araştırma tersinden bir soruyla partileri ölçtü. “Bu pazar genel seçim olursa…

‘Asla hangi partiye oy vermezsiniz’ anketinde AKP açık ara birinci

Araştırma şirketleri sık sık seçim anketleri düzenlerken, İstanbul Ekonomi Araştırma tersinden bir soruyla partileri ölçtü. “Bu pazar genel seçim olursa hangi partiye kesinlikle oy vermezsiniz?’’ anketinde AKP’nin oranı yüzde 40’ın üzerinde çıktı.

Türkiye’nin 26 ilinde, 4-11 Ekim 2022 tarihlerinde 2 bin kişi ile yapılan anket çalışmasında, hangi partilere “asla” oy vermeyecekleri yönünde soru yöneltildi.

Türkiye Raporu olarak Mayıs 2020’den bu yana sürdürülen ankette, “Bu pazar genel seçim olursa hangi partiye kesinlikle oy vermezsiniz?’’ sorusuna verilen yanıtlar şöyle ölçüldü:

“AKP yüzde 40,4, HDP yüzde 24, CHP yüzde 17, MHP yüzde 4, İYİ Parti yüzde 2.”

tablo.jpg

YÜZDE 3 ARTIŞ

Ankette şu değerlendirme de yer aldı: “Mayıs 2021’den bu yana kesinlikle AK Parti’ye oy vermeyeceğini belirtenler çoğunluğu oluşturuyor. Son sonuçlarımız ile karşılaştırdığımızda kesinlikle oy vermeyeceği parti AK Parti olanların oranında 3, HDP olanların oranında ise 2 puanlık bir yükseliş söz konusu.” 

Artı Gerçek

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler