Sosyal Medya

Piyasa

Tipalti Approve: Dünyanın ilk trilyoneri kim olacak?

Tipalti Approve’un yeni araştırması, dünyanın en zengin insanlarının yıllık net değerlerini karşılaştırarak, bir trilyon dolarlık net değere ne kadar sürede…

Tipalti Approve: Dünyanın ilk trilyoneri kim olacak?

Tipalti Approve’un yeni araştırması, dünyanın en zengin insanlarının yıllık net değerlerini karşılaştırarak, bir trilyon dolarlık net değere ne kadar sürede ulaşacaklarını tahmin etti. Elon Musk, yıllık ortalama büyüme eğilimlerinin analizine dayanarak, 2024 kadar hızlı bir şekilde 1 trilyon dolarlık değere ulaşan ilk kişi olacak.

Musk şu anda yaklaşık 200 milyar dolarlık bir net değere sahip. Bu rakam 2022 Ocak ortasına kadar 263 milyar dolardı. Musk’ın Tesla’daki (TSLA) kârlı çalışması, muazzam servetine yalnızca küçük bir katkıda bulunuyor; net değerini trilyon dolar seviyesine iten asıl proje ise SpaceX.

Approve raporunda, “2017’den bu yana, Musk’ın serveti yıllık ortalama %129’luk bir artış gösterdi. Söz konusu artış sadece iki yıl içinde ‘trilyon dolar kulübüne’ girmesini ve 2024 yılında 52 yaşındayken 1,38 trilyon dolar net değere ulaşmasını sağlayabilir. SpaceX şirketi, uydu yollama, Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme ve astronot (ve yakında sivilleri)  gönderme gibi görevler için gerek hükümetten gerek özel sermayeden para alarak muazzam gelirler elde ediyor” yorumunu yaptı.

Listedeki diğer adaylar arasında Hintli holding Adani Group’un (ADANIENT) başkanı ve kurucusu Gautam Adani, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Beijing ByteDance Technology Co.’nun başkanı ve kurucusu Zhang Yiming ve eski Amazon CEO’su Jeff Bezos yer alıyor.

Popüler video paylaşım uygulamaları TikTok ve Toutiao’nun ana şirketini kuran Zhang Yiming’in ise 2026 yılına kadar trilyoner statüsüne ulaşması bekleniyor. Bu gerçekleşirse, Yiming sadece 42 yaşında dünyanın en genç trilyoneri olacak.

Araştırma, bunun gibi tahminlerin zor olduğunu da hatırlatıyor, çünkü servetlerin çok hızlı şekilde artabileceği veya azalabileceği, dolayısıyla sıralamaların hızla değişebileceği ortada. Örnek olarak Çinli şişe su şirketi Nongfu Spring’in başkanı Zhong Shanshan’ın Hong Kong’da iki şirketinin halka arzından sonra net değeri 2020’de 2 milyar dolar iken 2022’ye gelindiğinde 71 milyar dolara yükseldi.

Raporda, “2017’de küresel tedarik devi Jeff Bezos, 1999’da Bill Gates’ten bu yana 100 milyar dolara ulaşan ilk şirket oldu” denildi. Birkaç yıl önce dünyanın ilk trilyoneri olacağı öngörülen Bezos’un şu an ise Musk’tan yaklaşık altı yıl sonra, 2030’da trilyonerler kulübüne katılması bekleniyor.

Peki insanlık tarihinde gelmiş geçmiş en zengin insanlar kimler? (Enflasyona göz önüne alınarak)

Günümüzün en varlıklı bireyleri, tarihte bilinen en zengin insanlarla karşılaştırılıyor. Gelmiş geçmiş en varlıklı insan sorunun cevabı, beş ya da altı yüz yıl önceki standartlardan çok farklı olan çağdaş zenginlik ölçütleri nedeniyle oldukça hararetli şekilde tartışılmakta.

Mali İmparatorluğu’ndan Mansa Musa, büyük ihtimalle tarihteki en zengin kişi yarışında listedeki herkese toz yuttururdu. Musa, 14. yüzyılda Mali İmparatorluğu’nu Batı Afrika boyunca genişletti, geniş bir coğrafyayı fethederek ticaret yollarını himayesi altına aldı. İmparator cömertliği kadar Timbuktu’daki Djinguereber camisinin inşasına yaptığı katkılarla da ün salmıştı.

Bazen “yaşamış en zengin adam” olarak kabul edilen Musa, bir zamanlar tüm dünyadaki altınların neredeyse yarısını elinde bulunduran bir krallığı yönetiyordu. Yine de tarihçiler onun zenginliğini anlamlı bir şekilde ölçmek için kafa yoruyor. Bazı tahminler, net değerini 400 milyar dolar olarak gösteriyor, ancak bu rakam bile tartışmalı.

Diğer tarihi şahsiyetler de bu listedeki milyarderleri gölgede bırakan bir servete sahipti. Cengiz Han veya Julius Caesar gibi imparatorların yanı sıra, Stalin gibi diktatörler de bir ulusun tüm varlıklarını ve kaynaklarını komuta etmesi nedeniyle astronomik net değerlere sahipti.

Enflasyona göre ayarlandığında ise John D. Rockefeller’ın tüm zamanların en zengin Amerikalısı olduğu tahmin ediliyor. CNN’ye göre, Amerika’nın yaldızlı çağındaki (1870-1900) sanayi patronu ve Standard Oil kurucu ortağı Rockefeller’ın enflasyona göre ayarlanmış net değeri 253 milyar dolar seviyesinde.

 

finance.yahoo.com

Çeviri: Cem Cetinguc

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler