Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Piyasa Bülteni: Piyasalar yön tayini için ABD istihdam raporunu bekliyor

Küresel mali piyasalar dün günü FED’in olumsuzluğunun gölgesinde moralsiz bir şekilde tamamladı. FED’in kaleme aldığı politika metni ile Başkan Powell…

Piyasa Bülteni: Piyasalar yön tayini için ABD istihdam raporunu bekliyor

Küresel mali piyasalar dün günü FED’in olumsuzluğunun gölgesinde moralsiz bir şekilde tamamladı. FED’in kaleme aldığı politika metni ile Başkan Powell söylemlerinin çelişmesi ise dün neredeyse tüm gün tartışıldı!

FED kaybettiği kredibiliteyi yeniden tesis etmek adına para politikasını gereğinden fazla sıkılaştırırsa, bunun ekonomik aktiviteye vereceği zararın daha büyük olabileceğini düşünüyoruz. Nitekim dün ABD’de imalat sektöründeki üretim, iş gücü, yeni sipariş, stok gibi alanlardaki değişimi aylık olarak ölçen hizmet sektörü ISM endeksi son 2 yılın en düşük düzeyinde gerçekleşti! ABD’de açıklanacak makro verilerin daralmaya işaret etmesi FED’in de bir noktada gözünden kaçmayacaktır.

Dün Türk mali piyasaları küresel gelişmelere âdeta omuz silkercesine sakin seyrini korumaya devam etti. TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyonun 24 yılın yeni en yüksek seviyesine çıktığı bir günde bile, piyasanın tepkisiz kaldığını gördük. USDTRY kuru 18,62 seviyesinde ‘çakılı defans’ oynamaya devam ederken, ana endeks günü %0,8 yukarıda tamamladı. TÜİK verilerine göre TÜFE Ekim’de %3,54 artarken yıllık gerçekleşmeyi %85,51’e taşıdı. Üretici cephesinde ise aylık artış %7,8, yıllık artış ise %157,7 oldu. Rakamları detaylı bir şekilde irdelemeye artık gerek duymuyoruz. Dikkat çeken konu ise kurun sakin seyrettiği bir ayda bile enflasyon yukarı gitmiş; bunun da adı katılık veya yapışkanlık olabilir. Hazır enflasyondan söz etmişken, dün KKTC İstatistik Kurumu da enflasyon verilerini yayımladı. KKTC’de enflasyon %120,72 ile son 27 yılın zirvesinde yer alıyor. Diğer bir deyişle, KKTC dünyanın en yüksek 4. enflasyonuna sahip ülke oldu!

Powell’ın şahince söylemleri sonrasında gelecek yıl dolar faizin %5’in üzerine çıkacağı beklentisiyle dolar bir aydan fazla bir sürenin en iyi haftasını tamamlamaya aday görünürken, azalan risk iştahı ile riskli varlıklar (borsa, kripto, emtia) dün satıcılı bir seyir izledi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) amiral gemi FED’i takip ederek 75 bp faiz artırımına giderek politika faizini %3 seviyesine çekmesine rağmen, dün günün kaybedeni Sterlin oldu. FED’in aksine, BoE söylemleri yumuşak kalınca hatta İngiltere ekonomisini de bekleyen resesyon uyarısı da eklenince GBPUSD paritesi 1,1410 seviyesindeki desteğini süratle aşağıya kırarak 1,12 seviyesinin altına gerilemek suretiyle yakın zaman elde ettiği büyük kazanımları geri verdi. Biz de dün Sterlin pozisyonumuz ile vedalaşmış olduk. Altın uzun bir süredir bültenimizde dikkat çektiğimiz önemli destek seviyesi olarak 1,616 doları dün test ederek bu sabah 1,645 dolar seviyesine toparladı. Bir kez daha altını çizmiş olalaım: yön tayini için aşağıda 1,616 ; yukarıda ise 1,685 dolar seviyeleri takip edilmelidir. Geçtiği yöne doğru pozisyon alınabilir.

ABD borsaları geceyi sert satışlara tamamladı. Risk iştahının göstergesi konumunda Nasdaq endeksinde son 3 günde değer kaybı %7,5 oldu. Yeni gün başlangıcında ABD borsalarının vadeli işlemlerinde tepki yükselişleri görülürken, Asya piyasalarında ise görünüm olabildiğince dengesiz. Gösterge endeks Tokyo borsası %2 aşağıda işlem görürken, Hong Kong borsası Hang Seng %7,5 yukarıda!

Bugün gözler her ayın ilk cuması açıklanan ABD tarım dışı istihdam raporunda olacaktır. Dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığı hakkında önemli ipuçları verdiğinden tüm piyasalar tarafından da yakından takip ediliyor. Reuters anketine göre, ABD’de KKTC saati ile 14:30’da açıklanacak istihdam raporunda manşet rakamın (tarım dışı bordrolu çalışan sayısının) 200bin kişi artması, işsizlik oranının ise %3,6’ya hafifçe yükselmesi ve FED’in yakından takip ettiği yıllık maaş artışının (enflasyon göstergesi) ise %4,7 olması bekleniyor. İşgücü piyasası koşullarında olası bir gevşeme, FED’in Aralık ayından itibaren daha küçük faiz oranları artışlarına geçmesine izin verebileceğini düşünüyoruz. Zayıf bir veri, bir nebze de olsun son 2 günlük olumsuz havayı dağıtabilir.

 

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.