Sosyal Medya

Borsa

Piyasa Bülteni: TL değerleniyor

Hatırlanacağı üzere, iki hafta önce Paulo Coelho bültenimize taşımış, “Bir gemi limanda güvendedir. Ama geminin amacı bu değildir” demiştik. Güzel…

Piyasa Bülteni: TL değerleniyor

Hatırlanacağı üzere, iki hafta önce Paulo Coelho bültenimize taşımış, “Bir gemi limanda güvendedir. Ama geminin amacı bu değildir” demiştik. Güzel geri dönüşler aldığımız bültenimizin konusu elbette Simyacı değildi. Küresel mali piyasalarda takdire şayan bir şekilde sene başında beri egemen olan satış baskısının artık sonuna geldiğimize vurgu yaparak, temkinli iyimserliğe şans tanıdığımızın altını çizmiştik.

Güzelim bültenden 1 hafta sonra sonuçlanan FED’in olağan toplantısında, açıklanan politika metni ile Başkan Powell’ın sunumu bir birini desteklemeyince, beklediğimiz iyimser hava geçen hafta Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisine kısmet oldu. Powell’ın algı yöneterek faiz artırımında sonuna gelindiği yönünde inanışın premature olduğunu söylemesine rağmen, FED’in yavaş yavaş frene basma noktasına doğru ilerlediğine neredeyse kesin gözüyle bakıyoruz.

Cuma günü ABD’de işsizliğin oranının arttığını gösteren veriye ilaveten, Çin’in de covid-19 kısıtlamalarında kademeli bir esnetme programı üzerinde çalıştığının anlaşılması ile risk iştahı dünya genelinde dün bir kademe daha arttı. Elbette dünyanın en büyük emtia ithalatçısı olan Çin’den gelen haberlerden sonra, altın 1,680 dolara dayanarak Mart 2021’de bu yana en büyük sıçrayışa imza attı. Hong Kong borsasının son 5 günde %13 yükseliş kaydetmesini de bu kapsamda ele almak gerekiyor.

Dün Türk mali piyasaları da günü iyimser bir şekilde tamamladı. Risk iştahının yukarı yönlü kıpırdaması ile USDTRY kuru günün büyük bir bölümünde 18,58-18,60 bandında işlem görürken, akşamüzeri, bugün MHP Lideri Bahçeli’nin parti grubunda yapacağı konuşmasında erken seçim çağrısı yapabileceği yönünde kulis bilgisi, akşam saatlerinde USDTRY kurunu son dönemde sıkıştığı bandın dışına iterek 18,45 seviyesine kadar taşıdı.

Öte yandan, Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS risk priminin 620 baz puana doğru gerilemesi ile Hazine 5 yıl vadeli Eurobond ihracına çıktı. ABD Doları cinsinden 15 Ocak 2028 vadeli tahvilin faizinin %10,50 civarında olması bekleniyor (matematiksel olarak %6,20 CDS + 5 yıl vadeli ABD tahvil faizi %4,40). Hazine bu yıl yurtdışı borçlanma kapsamında Mart ayında 2 milyar dolar; kira sertifikası ile (sukuk) Ekim’de 2,5 milyar USD borçlanmıştı.

Dün Hazine ayrıca nakit dengesi gerçekleşmelerini de açıkladı. Buna göre, Hazine nakit dengesi Ekim ayında 72,2 milyar TL açık verdi (Ekim 2021 5,27 milyar TL). Bu sonuçla birlikte, yılın ilk 10 ayında nakit dengesi 160,35 milyar TL açık verdi. Hatırlanacağı üzere Eylül ayında açıklanan OVP’nin belki de en önemli kısmı bütçe açığı tahmini idi. Bütçenin 2022’de 461 milyar TL açık vermesi bekleniyor. Bu minvalde sene sonu yaklaştıkça bütçede bozulmanın da artacağına yüksek ihtimal veriyoruz. Özellikle, bankaların kullandırdıkları krediler veya bilançolarında mevcut yabancı para mevduatlarına karşı tesis etmekle zorunlu oldukları vadesi +60ay tahviller nedeniyle kamunun borçlanması da oldukça rahat bir şekilde ilerliyor. Mesela, dün içeride sonuçlanan 10 yıl vadeli TL cinsi sabit faizli tahvil ihalesinde ortalama bileşik faiz %12,07 oldu.

ABD borsaları, yatırımcıların ABD Kongresi’nin kritik ara seçimlerine odaklandıkları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Bugün düzenlenecek seçimlerden önce, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nin ve muhtemelen Senato’nun kontrolünü ele alabileceğine ihtimal tanınırken, Demokrat Partili Başkan Joe Biden’ın işi zorlaşabilir ve “topal ördek” konumuna düşebilir. Başkan Biden Cumhuriyetçi bir zaferin ülkenin demokratik kurumlarını zayıflatabileceği konusunda uyarırken, eski Başkan Donald Trump önümüzdeki hafta büyük bir açıklama yapacağını duyurdu. Kuvvetle muhtemel yeniden Beyaz Saray’a göz kırpabileceğini düşünüyoruz. Bu arada Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, takipçilerine, ara seçimlerde Cumhuriyetçilere oy vermeleri yönünde çağrıda bulundu. İlk kez büyük bir sosyal medya CEO’su açıkça bir taraf aldığını da not etmek gerekiyor!

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms’un tıpkı Twitter gibi büyük çapta işten çıkarmalar yapacağını açıklaması sonrası şirketin hisseleri dün %6,5 yükselirken, teknoloji borsası Nasdaq geceyi %1’e yakın yükselişle tamamladı. Yeni gün başlangıcında Asya borsaları, hem Wall Street’i takip ederek hem de Çin’in sonunda sıkı pandemi kısıtlamalarını gevşeteceği umutlarına sarılarak yükseldi. Gösterge endeks Tokyo borsası teknoloji hisselerinin önderliğinde son 8 haftanın zirvesine yükselirken, son günlerin hızlı kulvarında koşan Hang Seng endeksi yatay bir seyir izliyor.

Mısır’da COP-27 iklim zirvesi başladı. Uzmanlar, küresel ısınmaya karşı mücadeleyi insanın hayatta kalması için bir savaş olarak nitelendirirken,  Birleşmiş Milletler başkanı şu ana kadar ilerleme eksikliğine dikkat çekti! BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, delegelere, insanlığın bir seçeneği var: işbirliği yap ya da yok ol, derken, fosil yakıtlardan geçişi hızlandırmaya ve halihazırda meydana gelen iklim etkileri altında mücadele eden daha fakir ülkelere finansmanı hızlandırma çağrısında bulundu. Özellikle, içinde bulunduğumuz enerj krizinde, fosil yakıtların kullanımının bilakis artması, tabloyu daha da çetrefilli bir hâle sokuyor!

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.