Sosyal Medya

Piyasa

Konut satışları yılın ilk yarısında yüzde 31,4 arttı

Konut satışları Haziran’da yıllık bazda %11,7 oranında artarak 150.509 adet seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde ipotekli satışlar bir önceki yılın aynı…

Konut satışları yılın ilk yarısında yüzde 31,4 arttı

Konut satışları Haziran’da yıllık bazda %11,7 oranında artarak 150.509 adet seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde ipotekli satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre %40,6 ile hızlı bir artış kaydetti. Haziran’da ilk defa satılan konut sayısı yıllık bazda %11,6, ikinci el satışlar da %11,8 oranında yükseldi.

Böylece, yılın ilk yarısında konut satışları yıllık bazda %31,4 artarken, satışların %71,3’ünü ikinci el satışlar oluşturdu. Yabancılara yapılan konut satışları Haziran’da bir önceki yılın aynı döneminde göre %81,8 artarak 8.630 adet düzeyinde gerçekleşti. Böylece, yabancılara yapılan satışların toplam satışlar içindeki payı %5,7’ye ulaştı. Bu dönemde Rus vatandaşlarına yapılan satışlar geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat arttı. Ocak-Haziran döneminde de yabancılara yapılan konut satışlarındaki yıllık artış %72,7 oldu. Yılın ilk yarısı itibarıyla İstanbul 14.895 adet ile yabancıların en çok konut aldığı il olurken, ikinci sırada 9.836 adet ile Antalya yer aldı.

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından Haziran ayında yayımlanan Hazır Beton Endeksi Raporu’nda inşaat sektörü faaliyetlerinin Haziran’da aylık bazda iyileşme göstermesine karşın, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla düşük kaldığına dikkat çekildi. Artan girdi maliyetlerinin beklentileri olumsuz etkilediği belirtilen raporda, sektöre ilişkin güven endeksindeki zayıf seyrin sürdüğü kaydedildi. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından yayımlanan inşaat güven endeksi de Haziran’da maliyet artışları ve ihraç pazarlarındaki yavaşlama endişesinin etkisiyle geriledi.

Önümüzdeki dönemde inşaat sektörü faaliyetlerinin, satın alma gücündeki düşüş ve maliyet artışlarının üretim faaliyeti üzerinde devam eden olumsuz etkileri paralelinde baskı altında kalabileceğini değerlendiriyoruz.

 

 

ekonomi.isbank.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler