Sosyal Medya

Borsa

Piyasa gündemi: Bu kış soğuk ve pahalı olacak!

Küresel mali piyasalar yeni haftaya yeni beklentiler ile başladı. Malumunuz bugün başlayacak ve yarın akşam saatlerinde sonuçlanacak FED’in olağan Temmuz…

Piyasa gündemi: Bu kış soğuk ve pahalı olacak!

Küresel mali piyasalar yeni haftaya yeni beklentiler ile başladı. Malumunuz bugün başlayacak ve yarın akşam saatlerinde sonuçlanacak FED’in olağan Temmuz ayı FOMC toplantısından çıkacak 75 baz puan faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Lâkin FED faiz artırımlarına devam ederken, resesyon kaygılarının da artması, piyasalar nezdinde tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Bunun en güncel örneğini, dün bültenimizde ele almıştık: ABD’de açıklanan bileşik PMI endeksi (büyümenin öncü göstergesi) 47,5 seviyesine gerileyerek pandemiden bu yana en düşük düzeyde gerçekleşti!

FED’in faiz kararı kadar, hafta içerisinde açıklanan pek çok ABD şirketinin (bilanço) kâr rakamları da piyasaları meşgul etmeye devam edecek. Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, güçlü dolar ve beraberinde yüksek seyreden faizlerin, Apple, Microsoft, Meta ve Amazon gibi devasa şirketlerinin finansal sonuçlarına ne kadar zarar vereceği konusunda piyasalar açıklanacak bilançoları büyük bir merakla bekliyorlar.

Ayrıca, Perşembe günü açıklanacak ABD 2Ç büyüme rakamları piyasaların merceğinde bulunuyor. Özellikle, Beyaz Saray son dönemde açıklanan zayıf makroekonomik verilerin resesyon anlamına gelmeyeceği yorumunda bulunurken, ABD ekonomisi ilk çeyrekte daralması ardından ikinci çeyrekte de daraldığına artık kesin gözüyle bakıyoruz!

Bu sabah Reuters haberlerinde, Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesine izin verdikten sonra ekonomik baskıların hafifleyeceği umutları olduğu gibi, Ukrayna’yı destekleyen ülkelere bir darbe olarak Çarşamba gününden itibaren Avrupa’ya gaz arzını yavaşlattığını söylemesi, âdeta manşetleri süsledi. Rusya’nın türbin problemi ön plana çıkarması Avrupa’ya gaz akışını yavaşlatması ve Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Almanya’ya gaz akışının Çarşamba gününden itibaren günde 33 milyon metreküpe düşeceğini söylemesi, Henry Hub doğalgaz fiyatlarını 8,85 usd/mmbtu seviyesine kadar iterken (son 6 haftanın zirvesi), Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının çok daha sert yükseldiğini görüyoruz.

Brent cinsi petrolün de varil fiyatının bu sabah yeniden 107 dolar seviyesine yükseldiğini not edelim. Teknik bir bakış açısı ile, 107,50 dolar seviyesinin üzerinde gecelik bir kapanış, yukarı yönlü isteği canlı tutabilir. Kurun ve varlin beraber yükselmesinin ise ne mânâya geldiğini biliyoruz: Bu geceden itibaren pompa fiyatlarına …. devamı malumuz.

Doğalgaz ve petrol fiyatlarında yaşanan amansız yükseliş, net enerji ithalatçısı olan Türkiye ve KKTC açısından ilave enflasyon ve cari açık mânâsına geldiğini unutmamak gerekiyor. Yükselen enerji maliyetlerinin yarattığı küresel tehdit, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana altıncı ayına giren en büyük savaşın Ukrayna sınırları ötesinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu gün be gün hep birlikte tecrübe ediyoruz.

İçeride ise hava olumsuz tarafta kalmaya devam ediyor. Dün USDTRY kuru 17,85 seviyesini test ederek bu yılın yeni zirvesine yükseldi. Piyasada satıcından ziyade alıcıların olması, terazininin de dengesini bozuyor. Kamunun da teraziye denge sağlamak ve yükselişi yavaşlatmak amacıyla uzunca bir süredir devam ettirdiği müdahale gücünün her geçen gün azalan döviz rezervlerine paralel yavaşladığını hissediyoruz. Kamu desteği ile yavaş çekimde de olsa yukarı giden kurda risk hâlen daha yukarıya işaret ediyor. Enflasyondan kaçan yerli yatırımcının yelkenleri tek başlarına şişirmeye devam etmesine paralel BİST100 endeksi dünkü günü de %1,3 artışla tamamladı.

ABD’nin önde gelen perakende devi Walmart, gıda ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın müşterilerin isteğe bağlı tüketimi kısmasına neden olduğunu söyledi. Wallmart’ın karamsar bir tablo sunması sonrasında hisse fiyatı (kapanış zili ardından) %10 değer kaybetti. Bugün ABD’de açıklanacak pek çok şirket kârı piyasalar üzerinde etkili olacaktır. Türkiye cephesinde ise konut fiyatlarını takip edeceğiz.

Yeni gün başlangıcında, küresel piyasalarda FED kararı öncesinde sessiz bir bekleyişin hâkim olduğunu görüyoruz. ABD borsaları dün geceyi hafif çaplı yükselişler ile tamamlarken, bu sabah Asya piyasalarında MSCI endeksi %0,5 aşağıda işlem görüyor. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde hafif düşüşler görüyoruz.

Haziran başında yaptığımız değerlendirmemizde, altının 1,850 dolar üzerinde haftalık kapanış yapmadan almayacağımızı belirterek aşağıda 1,685 dolar teknik hedefimizi ön plana taşımıştık. Hakeza, gümüş cephesinde aynı yorumu 22 dolar seviyesi için kullanmış ve aşağıda sırası ile 20,80 ve 18,60 seviyelerini hedef göstermiştik. Dolar cephesinde yaşanan gerileme ve 1,685 usd/ons hedefinin gerçekleşmesi sonrası, altın pozisyonumuzu Cuma günü güçlendirmeye başladık (zarar kes 1,670). Gümüş için ise biraz daha sabırlı olmak istiyoruz (henüz 18,60 seviyesinden uzaklaşamadı). Bitcoin cephesinde ise, yükseliş isteğinin başladığını iddia edebilmemiz adına, 28,800 dolar seviyesinin üzerinde haftalık bir kapanış görmemiz gerektiğini düşünmeye devam ediyoruz.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler