Sosyal Medya

Borsa

Gümüş fiyatlarına neler oluyor?

Ons gümüş fiyatları, yılın ilk 10 ayı içerisinde 17 dolar ile 26 dolar arasında dalgalı bir seyir izlerken; gram gümüş…

Gümüş fiyatlarına neler oluyor?

Ons gümüş fiyatları, yılın ilk 10 ayı içerisinde 17 dolar ile 26 dolar arasında dalgalı bir seyir izlerken; gram gümüş fiyatları ise, yatırımcısına kazandırdı. Peki, gümüş fiyatlarında neler oluyor? Yılı nasıl tamamlayabilir? Yükseliş bekleniyor mu? Stratejist Yusuf Kavak ve Trive Yatırım Araştırma Müdürü Emre Çayırlı tüm gelişmeleri ve olası senaryoları hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Küresel piyasalar, geçtiğimiz hafta ABD manşet enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesi ve çekirdek enflasyonun 40 yılın zirvesine tırmanmasıyla satıcılı bir seyre yönelmiş; bunda veri sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyondaki yükselişin önüne geçebilmek için faiz artımlarında hızlanabileceği beklentisi etkili olmuştu. Yeni haftada ise, şirketlerin üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin iyimser beklentiler risk iştahını destekliyor.

Haftanın üçüncü işlem gününde, Fed üyelerinden gelen şahin mesajlar, Dolar endeksinde ve ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş değerli emtialar üzerinde baskı unsuru oluşturuyor. Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bir sonraki toplantısı 1-2 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Gümüş Fiyatları hafta başında dolar endeksinin yükselişine ara vermesiyle nefes alırken; bugün değer kaybında ilerliyor. Majör merkez bankalarının (ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası) faiz artırımına yönelik adımları, gümüş fiyatları üzerinde baskı oluştururken; diğer taraftan küresel resesyon riskinin artması da endüstriyel malzeme olarak kullanılan gümüş üzerinde etkili oluyor. Gümüşün tüketiminin yarıdan fazlası endüstriyel amaçlarla kullanılıyor ve en çok tüketimi yapan ülke ise Çin olarak bulunuyor.

Gümüşün Ons fiyatı, tarihi zirvesini 25 Nisan 2011 tarihinde 49,81 dolar seviyesine kadar yükselerek gördü. Değerli metal dünkü kapanış fiyatına göre ise, yıl başından bu yana yüzde 19’un üzerinde değer kaybetti. Geçtiğimiz yılı değer kaybıyla tamamlayan ons gümüş, 2022 yılının ilk 10 ayında da düşmeye devam etti. 2023 yılının ikinci yarısından itibaren dünya ekonomilerinde düzelmelerin görülmeye başlanması halinde, endüstriye malzeme olarak da kullanılan gümüş fiyatlarının bundan destek alması muhtemel beklenti olarak öne çıkıyor.

Gram Gümüş fiyatı, 20 Aralık 2021 tarihinde gördüğü 13,19 TL seviyesinde bulunurken; gram gümüşün fiyatı, Ons Gümüş ve dolarTL’nin değerine göre oluşuyor. Gram gümüşün yıl başından bu yana getirisi dünkü kapanış fiyatına göre yüzde 12 seviyesinde bulunuyor.

 

 

bigpara.hurriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler