Sosyal Medya

Gündem

Altının fiyatlarında Fed dengeleri değiştirebilir

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD enflasyon verisi sonrası piyasalarda sert hareketler görülürken; bu haftanın en kritik verisi çarşamba günü açıklanacak olan…

Altının fiyatlarında Fed dengeleri değiştirebilir

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD enflasyon verisi sonrası piyasalarda sert hareketler görülürken; bu haftanın en kritik verisi çarşamba günü açıklanacak olan Fed’in faiz kararı… Fed’den gelecek mesajlara göre piyasaların yön bulması bekleniyor. Bu mesajlar, altın açısından da oldukça önemli olacak. Peki, altın fiyatlarında neler yaşandı, hangi seviyeler kritik, olası senaryolar neler? İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Altının ons fiyatı, geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde gelen ABD ağustos ayı enflasyon rakamları sonrası gerilemeye başlarken; kritik seviye olan 1700 doların altına gerilemiş ve yaklaşık 13 ayın en düşük seviyesini görmüştü. Ons altın, yeni haftaya da düşüş eğiliminde başladı. Yeni haftada birçok merkez bankasının faiz toplantısı bulunurken; en önemlisi ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı olarak öne çıkıyor. Fed’in faiz kararının ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı basın toplantısının piyasalar üzerinde etkili olması bekleniyor.

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) eylül ayı toplantısı yarın başlayıp, çarşamba günü sonuçlanacak. Fed’in faiz kararı çarşamba günü Türkiye saati ile 21:00’de açıklanacak. 21:30’da başlayacak olan Başkan Powell’ın konuşması ise, önümüzdeki toplantılara yönelik verebileceği ipuçları açısından kritik önemde olacak.

Piyasa fiyatlamalarına bakıldığında, Fed’in 75 baz puan faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bunun yanında enflasyon rakamları sonrası, 100 baz puan faiz artırımı olasılığı hala düşük kalsa da yükselişe geçti.

Piyasalar nefesini tuttu ve Fed’in faiz kararına odaklandı. Karar sonrası ise piyasaların yön bulması; belirsizliğin ortadan kalkmasıyla da risk iştahının yükselmesi bekleniyor. Fed’in para politikasında beklentilerin ötesinde sıkılaşmaya gidebileceğine yönelik mesajların gelmesi halinde, doların güvenli liman etkisiyle dünyada daha fazla güçlenmesi; ABD tahvil faizlerinin yukarı yönlü hareket etmesi ve ters korelasyon etkisiyle altın fiyatlarının baskılanması beklenebilir.

Ons altın, cuma günü 1652 dolara kadar gerileyerek 9 Ağustos 2021 tarihinden beri en düşük seviyeyi görmüştü. Yeni günde de baskı altında hareket eden sarı maden, en yüksek 1680 doları, en düşük ise 1659 doları görürken; saat 13:38 itibarıyla yüzde 0,67 oranında düşüşle 1664 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Altının gram fiyatı, ons altında yaşanan düşüşün etkisiyle cuma günü 971 TL’ye kadar gerileyerek, 21 Temmuz tarihinden bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. Gram altın bugün ise, en yüksek 986,89 lirayı, en düşük 975,84 lira seviyesini görürken; saat 13:49 itibarıyla yüzde 0,47 oranında düşüşle 978,69 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1638 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 737 liradan satılıyor.

 

Şenay Zeren

bigpara.hurriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler