Sosyal Medya

Piyasa

Altın fiyatlarına seçim dopingi

Altın fiyatları dün ABD’de gerçekleşen ara seçimin ardından arttı. Dün gerçekleşen seçimleri Cumhuriyetçilerin önde götürürken ABD kongresinde oluşacak durum nedeniyle…

Altın fiyatlarına seçim dopingi

Altın fiyatları dün ABD’de gerçekleşen ara seçimin ardından arttı. Dün gerçekleşen seçimleri Cumhuriyetçilerin önde götürürken ABD kongresinde oluşacak durum nedeniyle Fed’in faiz artış hızını düşüreceğine dönük beklentiler değerli metali destekledi.

Altın fiyatları, dünkü seansta ara seçimlerin etkisiyle son bir ayın zirvesini gördü. Sonrasında kısmen gerileyen değerli metal sabah saatlerinde dar aralıkta seyrederken, yatırımcılar yarın açıklanacak enflasyon verileri öncesinde temkinli pozisyon almaya başladı.

Yatırımcılar yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verileri ile Washington’da dengeleri değiştirebilecek ara seçimlerin sonuçlarını takip etti. Geçtiğimiz aylarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sert faiz artırımları ABD dolarını desteklemiş ve değerli metali olumsuz etkilemişti.

Altının herhangi bir faiz getirisi olmadığı için Fed’in yaptığı faiz artışları nedeniyle yatırımcılar son aylarda doları güvenli liman olarak tercih etmeye başlamış, elde altın tutmanın fırsat maliyetinin artması nedeniyle değerli metal satıcılı bir seyir izlemişti.

Ancak dünkü seçimlerin ardından yaşanan gelişmeler nedeniyle Fed’in faiz artışlarında frene basacağı beklentileri artırırken ‘altında kötü günler geride mi kaldı?’ sorusunu gündeme getirdi.

ABD’de dün başlayan ara seçimlerin sonunda Demokrat Parti’nin, ABD Başkanı Joe Biden görev süresinin yarısında Kongre’nin kontrolünü kaybedeceği ve Cumhuriyetçi Parti’nin kazanacağı öngörülüyor.

Yatırım bankası Saxo Markets tarafından yayımlanan değerlendirmeye göre Kongre’nin iki kanadının farklı partilerin kontrolünde kalması ekonomiyi destekleyici maliye politikalarının izlenmesini zorlaştırarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını artırma hızını beklenenden daha erken azaltmasına yol açabilir.

Öte yandan ekonomistler yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinde ise aylık enflasyonun yüzde 0,5, yıllık enflasyonun da yüzde 6,5 seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyor.

Fed’in aralık toplantısında yüzde 67 ihtimal ile 50 baz puan büyüklüğünde artırıma gideceği, yüzde 33 ihtimal ile de 75 baz puan artırıma gideceğini tahmin edilirken Fed’in faiz artışlarında frene basacağı yönündeki beklentiler de değerli metali destekliyor.

Seçim ve enflasyona ilişkin son beklentiler ise altını desteklerken ABD dolarını başlıca para birimleri karşısındaki performansını ölçen dolar endeksi geriledi. Yıllık bazda bakıldığında yaklaşık 40 yılın en iyi performansını göstermeye hazırlanan dolar endeksi hafta başından bu yana yüzde 0,9 düşüş kaydederek 109,73 seviyesinde seyretti. Dolardaki yüksek seviyenin kırılması da değerli metali destekledi.

Altının ons fiyatı dün gün içinde 1670 seviyelerinde seyrederken ara seçime ilişkin haberlerle birlikte sert yükselerek 1720 dolar seviyelerine yaklaştı. Son bir ayın en yüksek seviyelerinden kısmen gerileyen ons altın bugün sabah saatlerinde 1709 dolardan işlem gördü.

Gram altın da 1000 TL bandını kırarak sabah saatlerinde 1020 TL’den işlem gördü. Çeyrek altın 1662 TL alış ve 1686 TL satış, Cumhuriyet altını ise 6 bin 631 TL alış ve 6 bin 726 TL satış fiyatıyla işlem gördü.

 

 

sozcu.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler