Sosyal Medya

Döviz

5 Ekim toplantısında OPEC+’dan önemli miktarda üretim kesintisi fiyatı yukarı itebilir

OPEC+ koalisyonu, üretimi daha da azaltarak petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için planlar yaparken gruba bir destek de UBS’ten geldi. UBS…

5 Ekim toplantısında OPEC+’dan önemli miktarda üretim kesintisi fiyatı yukarı itebilir

OPEC+ koalisyonu, üretimi daha da azaltarak petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için planlar yaparken gruba bir destek de UBS’ten geldi.

UBS AG Salı günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve ortaklarının üretimi daha da azaltması gerektiğini söyledi. Benzer bir çağrı da JPMorgan Chase & Co. ve kıdemli analist Gary Ross’tan gelmişti.

Petrol fiyatları, küresel ekonomiye ilişkin korkular nedeniyle ağustos ayının başından bu yana% 31 düştü ve Londra’da varil başına 85 dolar civarında işlem görüyor. Kayıplar, Suudiler ve ortaklarının bu yıl elde ettikleri muhteşem gelirlere tehdit oluşturmakta.

Bu ayın başlarında, Riyad liderliğindeki 23 ülkeden oluşan OPEC + ittifakı, petrol piyasalarını istikrara kavuşturmaya hazır olduğunu göstermek için sembolik bir üretim kesintisi ilan etti. Sonraki hamlesine karar vermek için 5 Ekim’de toplanacak. Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, “önleyici ve proaktif” kalma sözü verdi. Nijerya Petrol Bakanı Timipre Sylva geçen hafta yaptığı açıklamada, ham petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesi durumunda grubun ek indirimler yapmak “zorunda kalabileceğini” söyledi.

Pazartesi günü Singapur’daki bir konferansta konuşan Black Gold Investors CEO’su ve grubun uzun süredir gözlemcisi olan Ross, “OPEC’in arzı azaltmak ve fiyatları desteklemek için bir noktada bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ross ve İsviçre yatırım bankası UBS’ye göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ortaklarının üretimi günde en az 500.000 varil azaltması gerekecek. Ross ise, fiyatları varil başına 90 dolara yakın tutmak için ittifakın günde 1 milyon varil kesinti yapması gerekebileceğini söyledi.

JP Morgan’ın küresel enerji başkanı Christyan Malek, bu ayın başlarında, “fiyatlardaki aşağı yönlü ivmeyi durdurmak” için 1 milyon varile kadar bir kesintinin gerekli olabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan ve OPEC+’ın diğer üyeleri, herhangi bir fiyat hedefi olmadığında ısrar ediyor, ancak küresel pazardaki dengesizlikleri düzeltmek için müdahale edecekler. Koalisyon delegeleri özel olarak hala seçeneklerini tarttıklarını söylüyorlar.

Grup, 5 Eylül’deki son toplantısında, 1 Ekim’den başlayarak günde sembolik 100.000 varillik bir düşüş konusunda anlaşmıştı. Bu, başta Biden’dan gelen yaygın enflasyonu evcilleştirmeye yardımcı olma çağrılarına rağmendi. ABD’de benzin fiyatlarının geri çekilmesiyle, bu dış baskının bir kısmı şimdi hafifliyor olabilir.

UBS stratejistleri Giovanni Staunovo ve Wayne Gordon, “Fiyatlara daha güçlü bir taban sağlamak için, Suudi Arabistan’ın gönüllü olarak ekstra kesintiler yapması gerekecek” diye yazdı. “Grubun varilleri piyasadan çıkarmak için harekete geçmemesi, muhtemelen daha fazla aşağı yönlü baskıyı teşvik edecektir.”

Bloomberg

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler