Sosyal Medya

Döviz

Fed toplantı notları iyice korkuttu: Resesyon değil enflasyon hedefte

ABD Merkez Bankası (Fed) 14-15 Haziran’da düzenlenen faiz toplantısının tutanaklarını yayımladı. Fed tutanakları, yüksek enflasyonun sürmesi halinde para politikasında ‘daha…

Fed toplantı notları iyice korkuttu: Resesyon değil enflasyon hedefte

ABD Merkez Bankası (Fed) 14-15 Haziran’da düzenlenen faiz toplantısının tutanaklarını yayımladı. Fed tutanakları, yüksek enflasyonun sürmesi halinde para politikasında ‘daha kısıtlayıcı’ olunacağını gösterdi. Beklenen bir sonraki FOMC toplantısında faiz artışının 75 baz puan olacağı yönüne doğru kaydı.

Fed son toplantısına ait tutanaklar, yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde para politikasında daha kısıtlayıcı bir duruşun benimsenebileceğini yansıttı.

Politika faizinin 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, bankanın yüksek enflasyonun devam etmesi halinde para politikasında “daha kısıtlayıcı” olabileceğini anlatmakta.

Tutanaklarda, “Üyeler, ekonomik görünümün kısıtlayıcı bir politika duruşuna geçmeyi gerektirdiği konusunda hemfikirdi ve yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha da kısıtlayıcı bir duruşun uygun olabileceği ihtimalini kabul ettiler,” değerlendirmesi yapılmakta.

“Politika sıkılaşması büyüme hızını bir süreliğine yavaşlatabilir”

Fed yetkililerinin politika sıkılaşmasının ekonomik büyüme hızını bir süreliğine yavaşlatabileceğini kabul ettiği belirtilen tutanaklarda, “enflasyonun yüzde 2’ye düşürülmesinin sürdürülebilir bir temelde maksimum istihdama ulaşılması için kritik” olduğu vurgulanıyor.

Tutanaklarda, bir çok Fed üyesi Komitenin politika duruşunu gerektiği gibi ayarlama kararlılığının sorgulamaya başlanması halinde yüksek enflasyonun kalıcı hale gelebileceği yönünde önemli bir riskin bulunduğunu kabul etmekte.

Fed yetkililerinin temmuz ayı toplantısında 50 veya 75 baz puanlık bir faiz artışının uygun olacağı görüşünde olduğuna işaret edilen tutanaklarda, yetkililerin birçoğunun enflasyonun kalıcı hale gelme riskini gördüğü kaydedildi.

“Enflasyonun yüzde 2’ye inmesi zaman alacak”

Tutanaklarda, arz kısıtlarının enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olacak kadar gevşediğine dair bugüne kadar çok az kanıt görüldüğü belirtilmekte.

Fed yetkililerinin çoğunun büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler gördüğü belirtilen tutanaklarda, enflasyonun yüzde 2 hedefine inmesinin ise muhtemelen biraz zaman alacağı kaydedildi.

ABD’de mayısta TÜFE enflasyonu yüzde 8,6 ile 41 yılın zirvesine çıkmıştı.

Fed, haziran ayı toplantısında politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükselterek 1994’ten bu yana tek seferde en güçlü faiz artışını gerçekleştirmişti.

Fed’in bir sonraki FOMC toplantısının 26-27 Temmuz’da.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler