Sosyal Medya

Genel

BCB gösterge faiz oranını sabit tuttu

Brezilya Merkez Bankası(BCB), gösterge faiz oranında beklendiği gibi değişikliğe gitmedi. BCB’dan yapılan açıklamaya göre, gösterge konumundaki Selic faiz oranı yüzde…

BCB gösterge faiz oranını sabit tuttu

Brezilya Merkez Bankası(BCB), gösterge faiz oranında beklendiği gibi değişikliğe gitmedi.

BCB’dan yapılan açıklamaya göre, gösterge konumundaki Selic faiz oranı yüzde 13,75 olarak kaldı. Piyasa beklentisi de faizde değişiklik olmayacağı yönündeydi.

BCB, 12 toplantı üst üste toplamda 1175 baz puan olarak gerçekleştirdiği faiz artışına, Eylül ayı toplantısında ara vermişti. BCB, son iki toplantısında faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Kurul, Selic faiz oranının koruma stratejisinin yeterince uzun bir süre enflasyonun yakınsamasını sağlamaya yeterli olup olmayacağını değerlendireceğini ve tetikte kalacağını belirtti.

Kurul, gelecekteki para politikası adımlarının ayarlanabileceğini ve enflasyonla mücadele sürecinin beklendiği gibi ilerlememesi durumunda sıkılaştırma döngüsünü sürdürmekten çekinmeyeceğini yineledi.

BCB’nin enflasyon hedefi +-1,5 puan ile yüzde 4,25 seviyesinde bulunuyor. Nisan ayında yüzde 12,13 ile enflasyonda zirvesi gören Brezilya’da, fiyat artışları önce yavaşlamış, sonra eksiye geçerek yıllık yüzde 6,47’ye kadar geriledi.

 

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler