Sosyal Medya

Gündem

Altılı Masa’da önemli gelişme:  Seçim beyannamesi Kasım sonunda açıklanacak

Kasım sonu anketlerde dönüm noktası olabilir mi?

Altılı Masa’da önemli gelişme:  Seçim beyannamesi Kasım sonunda açıklanacak

Merkez muhalefeti temsil eden altı partinin oluşturduğu Altılı Masa, yalnız yandaş basın değil, muhaliflerden de çok şiddetli eleştiri yağmuru altında. Ortak cumhurbaşkanı adayında karar kılınamaması, ekonomik vaatlerin yerini kısr çekişmelerin alması, ve sürekli Altılı Masa’nın dağılacağı duyumları seçmen nezdinde moralsizlik yaratıyor. Yaz ayları ve Eylül-Ekim döneminde Erdoğan ve Cumhur İttifak’nın anketlerde irtifa kazanması da, muhalif basında 2023 seçimlerinin de kaybedileceği kaygısını uyandırdı.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, eleştirilerin bir kısmını bertaraf edebilecek bir gelişmeyi haber verdi:  Dış politikadan milli güvenliğe kadar her alanı kapsayan bir seçim bildirgesi hazırlandıyor ve Kasım ayı sonunda açıklanacak.

ORC’in Kasım ayı anketinde de Cumhur İttifakı’nın %36,9 oyuna karşın, Millet İttifakı (sadece CHP-IYIP) %41,6 oyla açık farkla önde.

 

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, KRT’de yayınlanan Haftanın Panoraması programında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

 

Özlale’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Altılı Masa’da genel başkanlar bir ortak çalışma grubu oluşturulmasına karar vermişti. Dış politikadan yargıya, ekonomiden milli güvenliğe kadar aklınıza gelebilecek her alanda altı partinin üzerinde anlaştığı bir seçim beyannamesi oluşturuluyor. O toplantının üçüncüsünü gerçekleştirdik. İYİ Parti’yi ben temsil ediyorum, çok değerli arkadaşlarım var, biz çok uyumlu bir seçim beyannamesini hazırlıyoruz. Kasım ayının sonuna kadar yetiştireceğiz.

 

‘Beyanname Türkiye’nin ufkunu açacak’

Hep bizden bekleniyordu ya, “sizin çözüm önerileriniz nedir”, “iyi de bir hükümet programınız var mı?” diye… İşte Kasım ayının sonunda biz önümüzdeki yüzyılda Türkiye’nin ufkunu açacak bir seçim beyannamesini bir hükümet programını kamuoyuyla paylaşacağız. Bizi izleyenler müsterih olunuz, iyimser kalınız, çok güzel bir hükümet programıyla karşınıza çok yakın bir zamanda çıkacağız. Örneğin varlık fonunu kaldıracağız, enflasyonla mücadele programı uygulayacağız.

Bugün Erdoğan olmasın başka biri olsun, dünyanın en yeteneksiz, en kabiliyetli en toplumu kapsayıcı lideri bile olsa bu yönetim sistemi içinde çok kısa bir süre içinde bütün melekelerini kaybeder. O yüzden bizim burada ilk tartışmamız gereken şey bu yönetim sistemini terk edip, Türkiye’ye yakışan parlamenter sisteme nasıl geçeceğimiz.

 

‘Partiler arasında görüş ayrılığı yok’

Aday konusu önemli ama adaydan çok daha önemli olan parlamenter sisteme geçiş sürecinde 6 partinin hazırlayacağı yol haritası. Bu konuda çok önemli bir gidişat var, partiler arasında görüş ayrılığı yok. Vatandaşlarımız iyimser olsunlar, bu ceberut yönetim anlayışının bitmesine 7-8 ay kaldı.”  (KAYNAK: ANKA)

 

ORC ARAŞTIRMA twitter hesabından Pazar günü şu paylaşım yapıldı:

 

“BU PAZAR GENEL SEÇİM OLSA”  KASIM 2022

  • AK PARTİ %30,4
  • CHP %24,0
  • İYİ PARTİ %17,6
  • HDP %7,2
  • MHP %6,5
  • GP %2,6
  • DEVA %2,5
  • TDP %2,1
  • BTP %1,9

 

Cumhur İttifakı %36,9

Millet İttifakı %41,6

 

Araştırma 01 – 04 Kasım tarihlerinde, 41 ilde 3420 kişi ile yüzyüze yapılmıştır.

 

Bıçak sırtında gidiyoruz! Ocak-Şubat’ta yaptırım riski & Kur şoku her şeyi bitirir | Erdal Sağlam

 

Sefalet endeksinin yıllık değişiminde rekor: “2. Dünya Savaşı’ndan beri bu kadar hızlı artmamıştı!”

 

Yöneylem Araştırma: Erdoğan 3 aday karşısında da kaybediyor

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler