Sosyal Medya

Genel

TTB Başkanı için 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, iddianame hazırladı. Savcılık, Fincancı’nın ‘terör örgütü propagandası…

TTB Başkanı için 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, iddianame hazırladı. Savcılık, Fincancı’nın ‘terör örgütü propagandası yapmak’la suçladı ve 7 yıl 6 aya kadar hapsini istedi.

Fincancı, 27 Ekim’de ise “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Fincancı hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçu iddiasıyla 7 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “TTB’nin kapısına kilit vurulmasını, doktorlarımızın özgürleşmeleri tarihi önemde addediyorum. Türk Tabipleri Birliği Başkanı’yla diğerlerinin Türk vatandaşlığından çıkarılması, vatansız ve ülkesiz olmaya mahkûm edilmesi akla en yakın yolllardan birisidir” diye konuşmuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “TTB başkanıyla ilgili yargı harekete geçmiştir. Gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin değişmesini sağlayacağız. Böyle bir şahsın adı Türkle başlayan kurumun başında olmasını milletimizin tüm fertlerini rahatsız ettiğine inanıyorum. Sınır ötesi operasyonlara iftira atan Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Gerekirse yasal düzenlemeye bu ismin de değiştirilmesini sağlayacağız. Ülkesine ve ordusuna alçakça iftira eden şahsın başındaki Türk ile başlamasının milletin her ferdini rahatsız ettiğine inanıyorum. Bu çerçevede ilgili bakanlarımıza Tabipler Birliği başta olmak üzere meslek örgütlerinde yeni yapıya geçilmesine yönelik mevzuat çalışmalarının hızlandırması talimatı verdik. Terör örgütü destekçileri buralardan temizleyerek bu yapıları kuruluş amaçlarına uygun faaliyetlere yoğunlaştırmakta kararlıyız” demişti.

Fincancı, Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’ye yönelik yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin görüntüleri incelediğini belirterek, “Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik-zehirli kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Fincancı’nın açıklamalarının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şebnem Korur Fincancı hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarından soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

 

 

cumhuriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler