Sosyal Medya

Genel

Sektör Analizleri Raporu: Beyaz Eşya Sektörü

TÜİK Mayıs Ayı Verileri – Sınırlı Negatif TURKBESD Mayıs ayı verilerine göre 6 ana ürün kategorisinde yıllık bazda toplam üretim…

Sektör Analizleri Raporu: Beyaz Eşya Sektörü

TÜİK Mayıs Ayı Verileri – Sınırlı Negatif

TURKBESD Mayıs ayı verilerine göre 6 ana ürün kategorisinde yıllık bazda toplam üretim %9, ihracat %6 daralırken, iç satışlar %6 artış gösterdi. Geçen yılın ilk beş ayı ile kıyaslandığında ise yurt içi satışlar %10 düşerken, aynı dönemde ihracat %2 oranında artış gösterdi. Küresel tedarik zincirinde aksaklıklar devam ederken, toplam üretim ve yurt içi satışların düştüğü mevcut konjonktürü, üretiminin %75’ini ihraç eden Beyaz Eşya sektörü hisseleri için ‘sınırlı negatif’ olarak değerlendiriyoruz.

Rekabetçi gücün korunması için ham madde tedarik kanallarının çeşitlendirilmesinin kritik öneme sahip olduğu beyaz eşya sektöründe, en önemli girdisi olan yassı çeliğin teminine yönelik gelişmeler yakından izlenmeye devam ediliyor. Avrupa Birliği ve Kore menşeli sıcak sac ürünleri için Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında anti damping vergisinin gündemde olmasını ise sektöre yönelik risk faktörleri arasında değerlendiriyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler