Sosyal Medya

Genel

SABAH Analizi:  Petrol niye düştü?

Avrupa seansının açılış için geriye sayarken, Brent petrolde oynaklık sürüyor.  Fiyat halen $112/varil sınırında. Bu kez, Şangay’da Covid-19 sosyal mobilite…

SABAH Analizi:  Petrol niye düştü?

Avrupa seansının açılış için geriye sayarken, Brent petrolde oynaklık sürüyor.  Fiyat halen $112/varil sınırında. Bu kez, Şangay’da Covid-19 sosyal mobilite kısıtlamalarının talebi frenleyeceği düşüncesi ile Brent geriledi. Öte yanda, petrol arzını artırabilecek bir gelişme olan İran’la nükleer silahsızlanma anlaşmasının kesin olmadığı ABD’li yetkililer tarafından duyuruldu.  Suudi Arabistan’da ise Hutilerin roket saldırıları devam ediyor, ama halihazırda üretim veya dağıtım sistemlerine zarar verdiğine dair kesin bilgi yok.

 

Dün enerji pazarında yaşananları ve jeo-politik görünümü Kıbrıs İktisat Bankası raporundan alıntıladık:

 

Küresel mali piyasalar yeni haftaya nispeten sakin bir seyir ile başladı. Gözler bugün başlaması beklenen Rusya-Ukrayna ateşkes görüşmelerine çevrilirken, tarafların yüz yüze görüşmesi Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşecek. Ukrayna cephesinden Reuters’e verilen açıklamaya göre, Kiev toprak veya egemenlikten ödün vermeden ateşkes arayışında bulunacak. Öte yandan, savaşın tüm şiddeti ile devam ettiğini görüyoruz.

 

Dün Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı oldukça dalgalı bir seyir izledi. Haftayı 120 dolardan kucaklayan Brent, gün içerisinde 109 dolar seviyesine kadar geriledi. Görüşmeye ilişkin beklentilerin petrol fiyatlarını aşağıya iterken, Rusya’nın enerji ihracında faturayı dolar yerine ruble cinsinden kesecek olması ve G7 cephesinin de buna yaklaşmaması, petrol fiyatlarında düşüşü dün yeniden durdurdu. Rusya, G7’nin doğalgaz ödemelerinin ruble ile yapılmasını kabul etmemesinin gaz arzının kesin olarak kesilmesine neden olacağını da ekledi.

 

Savaş döneminin en gözde emtiası olan petrolü takip etmek inanın çok güç bir hâl aldı. Brent petrol bu sabah yeniden 112 dolar seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Teknik mânâda, 102 dolar seviyesinin altında gecelik bir kapanış görmeden, düşüşten söz etmeyeceğiz. Petrol fiyatları üzerinde etkili olan bir diğer konu ise, yeniden Çin’de hortlayan covid-19 vakaları ve artan önlemler olduğunu düşünüyoruz.

 

Bu arada not etmek gerekiyor ki, savaşın başlaması ardından Ruble ciddi bir satış baskısına maruz kalarak dolar karşısında 75 seviyesinden 150 seviyesine kadar kısa bir sürede yükseliş kaydetmişti. Akabinde, artan risklere karşı Rus Merkez Bankası politika faizini 10,5 puan artırarak yerinde bir politika tepkisi vererek ‘para politikasının’ da ne kadar işlevsel olduğunu da gösterdi. Rusya’nın enerji ithal edecek ülkelerden ruble talep etmesi ile bu sabah USDRUB paritesi yeniden 90 seviyesinin altına gerilediğini görüyoruz.

 

 

https://www.iktisatbank.com/hazine-bulteni

 

Şangay’da neler oluyor?

 

BloombergHT’ye göre:  Eyalet statüsünde müstakil yönetime sahip, ülkenin en büyük büyük şehirlerden Şanghay’da bir önceki gün 50 semptomatik ve 3 bin 450 asemptomatik vaka saptanmıştı. Kentte son günlerde hastalığa dönüşen vaka sayısı ile belirti göstermeyen vaka sayısı arasında büyük fark olması dikkati çekiyor.

 

Karantina kararı alınmıştı

Şehir yönetimi 9 günlük süre içinde test gerçekleştirebilmek için 26 milyonluk şehirde iki aşamalı kapanmaya geçileceğini açıklamıştı.

 

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinden yapılan açıklamaya göre, 28 Mart-1 Nisan’da Huangpu Nehri’nin doğu ve güney kısmında, şehrin ticaret ve finans merkezi Pudong ve çevresini de içine alan bölgede, 1-5 Nisan’da ise nehrin batı kısmındaki bölgelerde karantina uygulanacak.

 

Karantina uygulanan bölgelerde vatandaşlardan evlerini terk etmemeleri istenirken; yiyecek ve günlük ihtiyaçlar için, gönderilerin temassız teslim edilmesi koşuluyla çevrim içi alışverişe izin verileceği belirtildi.

 

Kentte karantina uygulanan bölgelerdeki tüm otobüs, metro, vapur ve taksi hizmetlerinin geçici olarak durdurulacağı, zorunlu ihtiyaçlara karşılık verenler dışında kapatılacağı, personelin evden çalışacağı kaydedildi.

 

Sosyal Paraanaliz Ekonomik Gündem:  Yeni Enerji Krizi

 

International Institute of Finance’ten yeni dolar/TL tahmini

 

Goldman Sachs: Altın fiyatları 2500 dolara çıkacak

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler