Sosyal Medya

Genel

Recep Erçin:  Sanayici faizlerin yüzde 20’nin altına düşmesini bekliyor

Yaşanan döviz şoku yüzünden yüzde 32-34 bandına kadar çıkan rotatif kredi faizlerinin şimdilerde yüzde 25’ler seviyesine gerilediği bildirildi. Hırdavat Sanayici…

Recep Erçin:  Sanayici faizlerin yüzde 20’nin altına düşmesini bekliyor

Yaşanan döviz şoku yüzünden yüzde 32-34 bandına kadar çıkan rotatif kredi faizlerinin şimdilerde yüzde 25’ler seviyesine gerilediği bildirildi. Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (HISİAD) düzenlediği sohbet toplantısında konuşan HISİAD Başkanı ve İDDMİB Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu, “Kredi faizleri tarafında gerileme var. Birkaç ay sonra yüzde 20’nin altına düşmesini bekliyoruz. Ancak bir yılın üzerinde vadede kredi bulamıyoruz.” dedi.

 

 

YÜZDE 100 SERMAYE ARTIŞI LAZIM

Yükselen emtia fiyatları yüzünden sanayicinin sermayesinin erdiğini anlatan Tecdelioğlu, “Aynı işi yapmak için yüzde 100 sermaye artışı yapmak lazım. İyi ki Eximbank varmış.” diye konuştu. Kamu bankalarının verdiği desteğe yönelik bir soruyu da cevaplandıran Tecdelioğlu, “Kamu bankalarında biraz bürokrasi ağır işliyor. Kredinin onaylanması 3-6 ayı bulabiliyor. Kamunun hızlı hareket edip kredi tahsislerini hızlı onaylaması lazım.” ifadelerini kullandı.

 

LME DEPOLARI KURULMALI

Enerji krizinin bütün dünyanın sorunu olduğunu da hatırlatan Tecdelioğlu, “Çin üç gün çalışıyor dört gün kapalı. Her yerde enerji maliyetleri çok yüksek. Türkiye’de geçen süreçte bastırıldığı için böyle oldu. Bu enerji maliyet artışlarına yetişebilmemiz zor. Dünyanın yarattığı fırsat sayesinde Türkiye’ye talep var. Buradaki sektörlerin hepsini 3-4 ayı dolu. Ama sürdürülebilir olduğu da göreceğiz.” bilgilerini paylaştı. Ham maddeye erişim anlamında dünyada birçok gelişmiş ülkede bulunan LME depolarının Türkiye’de de kurulması gerektiğini dile getiren Tecdelioğlu, mevzuatla ilgili sıkıntılar olduğunu ancak yeni dönemde işbirliği ve toplantılar yaparak açılması için ön ayak olacaklarının sözünü verdi.

 

SEKTÖRLERİN SORUNLARI VAR

MAKSDER Başkanı Tekin Çınar, “Mobilya aksesuarları olmadan mobilyanın ayağa kalkması mümkün değil. Sunta ve mdfler tek başına bir şey ifade etmiyor. Mutlaka ray, menteşe gibi şeylere ihtiyaç var.” derken, UKUB Yönetim Kurulu Başkanı Şahan Eçin, “Kalıpçılık sektörünün 27 yıldır içinde olmama rağmen kavram karışması yaşanan bir sektör. Endüstriyel olarak seri üretilen tüm ürünlere üretim yapan bir sektörüz. Bu sene yapılan hamlelerde kalıpçılık desteklenmesi gereken sektörlere dahil oldu. Özel teşviklerle sektöre yönelim yaşandı.” ifadelerini kullandı. İSDÖK Başkanı Aziz İyiokur da, “Sektörümüz çevre temizliğine karşı aşırı duyarlı. Çöpe atılan malzemelerden her ay ekonomiye çok ciddi katkılar sağlıyoruz.” bilgisini verdi. PÜKAB Yönetim Kurulu Üyesi İlker Teoman, “Pencereyi imal eden mahalle arasındaki sanayi sitelerindeki pencere atölyelerini temsil ediyoruz. Hiçbir kurumda verilerimize ulaşamıyoruz.” derken, SİAD Başkanı Hakan Kocabaş ise, enerji konusunda yaşadıkları sorunlara değindi.

 

DIŞ AÇIKTAKİ ARTIŞ GEÇİCİ

 

Toplantıda HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu’na ocak ayında 10.4 milyar doları bulan dış ticaret açığının sebebini sorduk. Bu durumu enerji maliyetlerine bağlayan ve tek seferlik gelişmelere işaret eden Tecdelioğlu, şubat ayında aynı şekilde olmayacağını söyledi. Tecdelioğlu, “Bizler yeni dönemde ihracatımızın gizli güçleri tamamlayıcı sektörlerimiz olan kalıp, mobilya aksesuarları, döküm gibi birçok sektörümüze komiteler oluşturacağız. Katma değerli ihracatımızı daha da artırmak adına dünyadaki fırsatları iyi analiz edeceğiz ve kurulan bu komiteler sayesinde daha fazla ihracat gerçekleştireceğiz. Ayrıca sektörlerimizin temsiliyetini artıracak bu komiteler sektörler arası birlikteliği de olumlu anlamda etkileyecek.” bilgisini verdi.

 

Yazarın izniyle Aydınlık.com.tr den yeniden yayınlandı

 

TL Mevduat Faizleri ve TL Kredi Faizleri azaldı…

 

İMSAD: Öngörülemeyen enerji kesintileri, öngörülemeyen kayıplara neden oldu!

 

KGF kullanacaklara sıkı takip geliyor

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler