Sosyal Medya

Genel

Kadın girişimciler, Trendyol’un destek programlarıyla işini dijitalleştirerek büyütüyor

Trendyol, Türkiye’nin dört bir yanındaki kadınları, ekonomik hayatta etkin şekilde yer almaları için özel programlarla destekliyor, dijitalleşmeleri için çalışıyor...

Kadın girişimciler, Trendyol’un destek programlarıyla işini dijitalleştirerek büyütüyor

UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olan Trendyol, Türkiye’nin dört bir yanındaki kadınları, ekonomik hayatta etkin şekilde yer almaları için özel programlarla destekliyor, dijitalleşmeleri için çalışıyor.

Geçen yıl başlattığı ‘Gelecek Kadınların’ ve kadın KOBİ destek programı ‘Güçlü Kadınlar’ ile on binlerce kadını dijital ekonomiye kazandırmayı hedefleyen Trendyol, platforma katıldıkları ilk günden itibaren teknoloji, pazarlama, finansman, operasyon ve eğitim gücüyle onlara katkı sağlıyor. Trendyol, girişimci kadınları pazaryeri modeli ile milyonlarca müşteriyle buluşturuyor, işlerini büyütmelerine destek oluyor.

300 üreticinin yüzde 45’i kadın

E-ihracat ile dünyanın dört bir yanına ulaşan Trendyol markalı ürünler, büyük çoğunluğu Anadolu’da yer alan ve yüzde 45’i kadın girişimcilerin sahibi olduğu 300’e yakın üretici tarafından üretiliyor. Bu üreticilerin sağladığı toplam istihdam sayısı ise 30 bin. Yerli üretimi-üreticiyi, kadın girişimciliğini ve istihdamını destekleyen Trendyol’un üreticileri Adana, Adıyaman, Ankara, Balıkesir, Batman, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Erzurum, İstanbul, İzmir, Giresun, Karaman, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Samsun ve Sivas’ta yer alıyor.

“GELECEK KADINLARIN” PROGRAMI BİR YILDA BİN KADINA ULAŞTI: Yüzde 10’u kendi işini kurdu, yüzde 40’ı işini büyüttü

Trendyol’un, KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) iş birliğinde geçen yıl başlattığı ‘Gelecek Kadınların’ programı kapsamında girişimcilik ve e-ticaret eğitimlerine bir yılda binden fazla kadın katılım gösterdi. Eğitime katılan kadınların %10’u kendi işini kurdu, %40’ı işini büyüttü. Eğitime katılanlarla gerçekleştirilen anket sonucunda girişimci kadınlar eğitimlerin kendilerini motive ettiğini, oldukça verimli ve yeterli olduğunu belirtirken, girişimlerini ve işlerini geliştirmeleri için yol gösterdiğini ifade etti. Motivasyonlarını artırıcı eğitimlere yoğun ilgi gösteren kadınların bu alanda en çok izlediği eğitimler “İş Hayatında Başarı İçin Pozitif Psikoloji”, “İş Hayatında Duygu Yönetimi”, “İş Hayatında Duygular ve Duygusal Zeka” oldu. Bu eğitimlerin yanı sıra “Dijital Platformda Marka Bütünlemesi”, “Dünyada ve Türkiye’de E-ticaret”, “Kısa, Orta ve Uzun Vadede Hedef Planlaması”, “Zaman Yönetimi” ve “Trendyol’da Başvuru ve Mağaza Açılış Süreçleri” de en çok izlenen eğitimler oldu. Eğitimlerden sonra kadınların yüzde 40’ı işini büyüttüğünü ifade ederken, yaklaşık 10’u ise kendi işini kurduğunu belirtti. Eğitimlere katılan kadınların yüzde 68’i ise işlerini e-ticarette sürdürüyor.

3 yılda 3 bin kadına girişimcilik ve e-ticaret eğitimleri verilmesi hedeflenen Trendyol Gelecek Kadınların Programı’na katılan kadın girişimciler e-ticaret operasyonları, satış arttırma yolları ve müşteri memnuniyetini yükseltme gibi birçok farklı konuda gelişim olanağı buluyor. Kadın girişimciler işini dijitale taşımak istedikleri takdirde Trendyol’da avantajlı komisyon ve vade olanakları ile satışa başlayacak ve Trendyol’un pazarlama desteğinden faydalanacak. Trendyol böylece kadın girişimcileri Türkiye’nin dört bir yanındaki milyonlarca müşterisiyle buluşturarak işlerini büyütmelerine, güçlü pazarlama iletişimi ile de bilinirliklerinin artmasına katkı sağlayacak.

‘Kadınların bilgiye ve yeni pazarlara erişimini destekliyoruz’

KAGİDER Başkanı Emine Erdem, projeye ilişkin şu açıklamada bulundu: “Kadın girişimcilerin önünde başta erkek egemen kültürden kaynaklanan önyargılar olmak üzere pek çok engel var. Eğitime, bilgiye, yeni pazarlara erişim engelleri de bunların başlıcaları arasında yer alıyor. ‘Gelecek Kadınların’ projesiyle yapmaya çalıştığımız, kadın üreticilere işlerini kurmaları ve büyütmeleri için gerekli eğitim desteğini sağlamak. Eğitim sürecinin yanı sıra yeni pazarlara erişimlerini, tüketiciyle buluşmaları için fırsat yaratmak. Bu projeyle ilk bir yılda 1000 kadına ulaştık. Dilerim önümüzdeki yıllarda binlerce kadına erişir ve ülkemizde henüz %13 seviyesinde olan kadın girişimci oranının artmasına önemli bir katkı sağlamayı başarırız. Trendyol’a bu anlamlı projedeki yol arkadaşlığı için çok teşekkür ediyoruz.”

TRENDYOL KADIN ÇALIŞAN ORANI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Trendyol, kadın çalışan oranında Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye’de kadın çalışan oranı yüzde 32 iken, bu oran Trendyol’da yüzde 37. Trendyol’da kadın yönetici oranı da Türkiye’de yüzde 18 iken bu oran Trendyol’da yüzde 29 seviyesinde. Bünyesindeki mühendislerin yüzde 58’ini kadınların oluşturduğu Trendyol, Türkiye ortalamasının iki katı kadın mühendis istihdam ediyor. Son 3 yıl içerisinde 53 bin kadın girişimci e-ticarete ilk adımlarını Trendyol ile attı. Trendyol, girişimci programlarından faydalanan 17 bin girişimciye 5,5 milyon TL komisyon desteği sağladı.  Türkiye’de kadın çalışan oranı yüzde 32 iken, Trendyol satıcılarında kadın çalışan oranı yüzde 44 seviyesinde. Trendyol’da satıcıların %28’i kadınlardan oluşuyor, Türkiye’de ise kadın işverenlerin oranı sadece %12. 177 bin kadının ana gelir kaynağı Dolap üzerinden yapılan satışlardan oluşuyor.

Güçlü Kadınlar Programı ile kadın KOBİ’lere tam destek

Trendyol’un kadın KOBİ destek programı Güçlü Kadınlar Programı’na bir işletmede yüzde 50’den daha fazla hisse sahibi olan kadın girişimciler ve kadın kooperatifleri kolayca başvurabiliyor. Yüzde 80’e varan komisyon indirimi sunulan program kapsamında reklam, pazarlama, eğitim, entegrasyon ve banka desteği de veriliyor. Ayrıca Trendyol KOBİ destek paketi kapsamında kadın girişimciler ödemelerini 14 gün vade süresi ile alabiliyor.

Trendyol Akademi ile kadınların e-ticaret gelişimi destekleniyor

Sahip olduğu bilgi ve deneyimi paylaşarak Türkiye’nin dijitalleşmesine büyük katkı sağlayan Trendyol, Trendyol Akademi ile satıcılarının e-ticaret gelişimini destekliyor. Satıcılar, Trendyol Akademi’de satış artırma, ürünlerini öne çıkarma, dijital pazarlama ve kampanya yönetimi, e-ticaret, depo ve operasyon yönetimi gibi konularda yüzlerce eğitime ve içeriğe ulaşıyor, canlı yayınlara ve konferanslara ücretsiz katılabiliyor.

 

Yazının Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler