Sosyal Medya

Genel

Barolara yeni puan sistemi

AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan yeni avukatlık kanun teklifine göre, birden fazla baronun bulunduğu illerde her bir baro tarafından adli…

Barolara yeni puan sistemi

AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan yeni avukatlık kanun teklifine göre, birden fazla baronun bulunduğu illerde her bir baro tarafından adli yardım bürosu oluşturulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TBB hesabına aktarılan ödeneğin barolar arasındaki dağıtımında puanlama esas alınacak.

AK Parti Grup başkanvekili Cahit Özkan, AK Parti milletvekillerinin imzasıyla “Avukatlık Kanunu Değişikliği” ile ilgili kanun teklifi verdi. Beş maddeden oluşan teklifte; kamu ve özel sektörde çalışan hukuk mezunlarının sigortalı olarak çalışmalarının avukatlık stajı yapmalarına da izin verilmesi öneriliyor.

Ayrıca teklife göre, birden fazla baronun bulunduğu illerde her bir baro tarafından adli yardım bürosu oluşturulacak. Yargı mercilerinin talebi üzerine yapılacak görevlendirmeler, Türkiye Barolar Birliği tarafından oluşturulan elektronik bilişim sistemi üzerinden o ildeki avukatlar arasında eşitlik gözetilerek yapılacak.

Teklifle adli yardım hizmetleri için kullanılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye Barolar Birliği hesabına aktarılan ödeneğin barolar arasındaki dağıtım esasları belirleniyor. Buna göre, ödenekten gönderilen paraların barolar arasındaki dağıtımında puanlama esas alınacak. Puanlamada öncelikle her baroya 5 temel puan verilecek. Bu temel puana ilave edilecek puanlar, baroların üye sayıları ve il nüfusları baz alınarak belirlenecek. Baroya kayıtlı olan her 50 üye avukat için bir puan; il nüfusu esas alınarak her 5 bin nüfus için bir puan belirlenerek baronun puanına eklenecek.

Birden fazla baronun bulunduğu illerde ise her 5 bin nüfus için tespit edilecek toplam puanın yüzde 40’ı, o ilde bulunan barolar arasında eşit olarak, kalanı ise o ilde levhaya kayıtlı toplam avukat sayısına bölündükten sonra elde edilen rakamın her baronun üye sayısına çarpımı sonucu elde edilecek puana göre dağıtılacak.

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler