Sosyal Medya

Ekonomi

Yumurtaya yüzde yüz zam geldi

Artan maliyetler nedeniyle birçok ürüne zam gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda 30 lira olan 30’lu yumurta kolisine yüzde yüz zam…

Yumurtaya yüzde yüz zam geldi

Artan maliyetler nedeniyle birçok ürüne zam gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda 30 lira olan 30’lu yumurta kolisine yüzde yüz zam geldi. Böylelikle fiyatı 60 liraya yükseldi. Yumurta işletmeciliği yapan Vehbi Yalın, şu anki fiyatlara göre üreticinin hala zararda olduğunu belirterek “Yumurtanın kolisinin perakendede 60-70 TL bandında satılması lazım ki, üreticiyi kurtarsın” dedi.

Yem, nakliye ve akaryakıt fiyatları temel gıda ürünlerinin fiyatlarına zam olarak yansımayı sürdürüyor. Yumurta üreticileri, maliyetlerin artmasından dolayı yumurta fiyatlarına yüzde yüz zam yaptı. Geçtiğimiz haftalarda 30’lu kolisi 30 lira olan yumurtanın zamlı fiyatı 60 lirayı buldu.

Zarar ettiklerini söyleyen üreticiler, fiyatın 70 liraya çıkması gerektiğini söylüyor.

Diyarbakır’da yumurta işletmeciliği yapan Vehbi Yalın, yumurta üretim maliyetlerinin ciddi oranda arttığını ve üreticilerin zararda olduğunu söyledi. Artan maliyetlere dikkat çeken Yalın, fiyatın 60-70 lira bandına gelmesi gerektiğini söyledi. Yalın “Şu anki fiyatlara göre bile üretici hala zararda. Beyaz yumurtanın perakende satış fiyatı 55-60 bandında. Kahverengi yumurta ise şu an piyasada yok. Kahverengi yumurtanın fiyatı da 5 TL daha fazla. Aslında yumurta fiyatları üretim fazlalığından dolayı çok geri kalmıştı. Şu anki maliyetlerle satış fiyatları birbirini kurtarmıyor, üretici hala zararda” dedi.

“Yaz sezonu iş yok ve üretim fazlalığından dolayı yumurta para etmiyor” diyen Yalın “Birçok tavukçu zararda olduğu için üretimini kapattı, tavuklarını kesti. Piyasada mal daralınca fiyatlar olması gereken seviyeye geldi. Ama bu fiyatlar da yetersiz, yeni bir zam gelmesi lazım. Çünkü bu fiyatlarla üreticinin ayakta kalma şansı zayıf. Fiyatların düşük olması üreticiyi iflasa götürdü. Yüzde 30-40 zarar var. Bütün üreticiler borç altında. Bu fiyatların üstüne biraz daha gelmesi lazım ki üretici ayakta kalabilsin. Yumurtanın kolisinin perakendede 60-70 TL bandında satılması lazım ki, üreticiyi kurtarsın” şeklinde konuştu.

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler