Sosyal Medya

Ekonomi

Ticari kredi kullandırım ücretlerine sınır

Resmi Gazete’de yayımlanan TCMB tebliği ile ticari kredi kullandırım ücretlerine sınır kondu. Tebliğe göre kredi kullandırım ücretleri, rotatif krediler hariç…

Ticari kredi kullandırım ücretlerine sınır

Resmi Gazete’de yayımlanan TCMB tebliği ile ticari kredi kullandırım ücretlerine sınır kondu. Tebliğe göre kredi kullandırım ücretleri, rotatif krediler hariç olmak üzere kullandırılan kredinin yüzde 1,10’unu geçemeyecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, kredi tahsis ücretleri ilk limit belirlenmesinde tahsis edilen kredi limitinin yüzde 0,25’ini, limit yenilemelerindeyse yenilenen limitin yüzde 0,125’ini geçemeyecek.

Fakat limitin artırıldığı durumlarda ilave limitin üzerinden yeni bir kredi tahsis ücreti alınabilecek.

Limit tahsis veya yenileme talebi ticari müşteriden gelmediği müddetçe kredi tahsis ücreti alınamayacak.

Azami kredi tahsis ücreti yıllık olup tahsis edilen limit süresinin ay sayısı dikkate alınarak oransal uygulanacak.

Kredi kullandırım ücretleri yüzde 1,10’u geçemeyecek

Düzenlemeye göre kredi kullandırım ücreti sadece nakdi kredilerden alınabilecek ve rotatif krediler hariç olmak üzere kullandırılan kredinin yüzde 1,10’unu geçemeyecek.

Rotatif kredilerde ise ortalama kredi kullandırım bakiyesinin yıllık yüzde 1’ini geçemeyecek.

Rotatif kredilerin kullandırım ücreti ilgili dönemin ortalama kredi kullandırım bakiyesi üzerinden dönem sonlarında, diğer nakdi krediler için ise her bir kullandırım anında tahakkuk ettirilecek.

Bir yıldan kısa vadeli kredi kullandırımlarında azami kredi kullandırım ücreti, vade gün sayısı dikkate alınarak ve oran düşülerek uygulanacak.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler