Sosyal Medya

Döviz

Prof Dr İbrahim Turhan: MB dolaylı yoldan 203 milyar dolar sattı

Dolardaki sürekli artışı frenlemek için geçtiğimiz yıl 128 milyar dolar satan Türkiye bu kez dost ülkelerden swap yoluyla aldığı dövizi…

Prof Dr İbrahim Turhan: MB dolaylı yoldan 203 milyar dolar sattı

Dolardaki sürekli artışı frenlemek için geçtiğimiz yıl 128 milyar dolar satan Türkiye bu kez dost ülkelerden swap yoluyla aldığı dövizi eritmeye başladı. “Dolar neden artmıyor? sorusunu yanıtlayan Prof. Dr. İbrahim Turhan “Merkez Bankası dışarıdan swaplar yoluyla sağladığı dövizi dolaylı yoldan satıyor. Gerekli destekleri dost ülkelerden sağlanan döviz de satılıyor” dedi. Muhalefet ise geçen yıl satılan 128 milyar dolara ek olarak bu yıl da 75 milyar doların satıldığını belirtiyor.

Dolardaki sürekli artışı frenlemek için geçtiğimiz yıl 128 milyar dolar satan Merkez Bankası bu kez Katar gibi dost ülkelerden swap yoluyla aldığı dövizi eritmeye başladı. Muhalefet dövizi dizginlemek için harcanan paranın 203 milyar doları geçtiğini belirtiyor.

Gelinen durumu değerlendiren Prof. Dr. İbrahim Turhan Merkez Bankası’nın dışarıdan swaplar yoluyla ve dost ülkelerden sağlanan döviz de satmaya başladığını söyledi. Sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan Borsa İstanbul eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Turhan, “Döviz finansmanı ile ilgili sorun varsa kur neden artmıyor? Merkez Bankası dışarıdan swaplar yoluyla sağladığı (yabancı ülke merkez bankaları kanalıyla) dövizi dolaylı yoldan satıyor. Gerekli destekleri dost ülkelerden sağlanan döviz de satılıyor” dedi.

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler