Sosyal Medya

Ekonomi

Moodys’den gece yarısı sürprizi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu B2’den B3’e düşürdüğünü, not görünümünü ise negatiften durağana çevirdiğini açıkladı. Not indirimi…

Moodys’den gece yarısı sürprizi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu B2’den B3’e düşürdüğünü, not görünümünü ise negatiften durağana çevirdiğini açıkladı. Not indirimi CDS primlerinde gözlenen gevşemeyi sona erdirebilir, Hazine ve Türk kuruluşlarının yurt dışında borçlanması pahalılanabilir.

Kathrin Muehlbronner ve  Alejandro Olivo tarafından yazılan kredi riski değerlendirme raporuna göre, kamunun her geçen gün geleneksel ekonomik yöntemleri feda eden kur istikrarını koruma ve TCMB döviz  rezervlerini artırma çabaları başarılı olmayacak. Sürekli karmaşıklaşan makro-ihtiyati tedbirler, denetim önlemleri ve maliye politikalarının başarıya erişmesi çok zor.

Moody’s, Türkiye’nin ödemeler dengesi üzerinde artan baskıları ve Döviz rezervlerinin daha da düşme riskini, kredi notunun düşürülmesine neden olarak gösterdi. Kuruluş ayrıca, Türkiye’nin cari açığının muhtemelen önceki beklentileri büyük bir farkla aşabileceğini kaydetti.

 

Kuruluş, Türkiye’nin cari işlemler açığının bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 6’sına yakın olacağını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce beklenenden üç kat daha fazla olacağını tahmin ediyor.

Moody’sden gelen sürpriz not indirimi son 2 haftada Türkiye’nin CDS primlerinde gözlenen gerilemeyi tersine çevirebilir. Eylül-Aralık arasında $22 milyar dış borcu çevirmek zorunda olan banka ve finans dışı şirketlerin işi de bir kademe daha zorlaştı diyebilir.

Not indirimi gece yarısı geldiği için, döviz piyasalarında tepkiyi ölçme imkanı olmadı. Dövize talep gelse de, TCMB dolaylı müdahalelerle dolar/TL’yi 18.00’ın altında tutacak. Ancak, kış yaklaştıkça azalan döviz rezervlerinin TCMB’nin kur istikrarını sağlama görevini içinden çıkılmaz hale getirmesi beklenir.

Erdoğan’ın ikinci bir 21 Aralık 2021 şokundan kurtulması için tek çaresi kaldı: Rusya ve Suudi Arabistan’dan harcanmak kaydıyla yüksek miktarda döviz kaynağı gelmesi.

 

Kaynak:  Bloomberg, link burada

 

 

Şenol Babuşçu: Bankalar, ‘tüketici’ için bin dereden su getiriyor

 

TL Kredi ve Mevduat Faizleri Azaldı…

 

KKM ve REZERV tartışmaları şiddetlendi! & Dolar arayışı devam ediyor | Güldem Atabay

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler