Sosyal Medya

Borsa

Makro Ekonomik Gelişmeler: “Asya gerilerken, OPEC öncesi petrolde baskı görüldü”

ABD’de enflasyonla mücadele için uygulanan agresif para politikası piyasaların ana başlığı olmaya devam ediyor. Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında 50’şer…

Makro Ekonomik Gelişmeler: “Asya gerilerken, OPEC öncesi petrolde baskı görüldü”

ABD’de enflasyonla mücadele için uygulanan agresif para politikası piyasaların ana başlığı olmaya devam ediyor. Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında 50’şer baz puanlık faiz artırım ihtimali 100%’e yaklaşırken, piyasaları tedirgin eden kısım Eylül ve sonrasındaki toplantılar. Eylül ayında da 50 baz puanlık faiz artırım ihtimalinin ağırlık kazanması, piyasaların resesyon korkusunu şimdilik artıran unsurlardan biri oldu.

Asya borsaları negatif seyir izlerken, Çin borsası sınırlı da olsa pozitif ayrıştı. ABD endeks vadelileri dünkü kapanış bölgesine yakın bir seyir izlerken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,91% bölgesine kadar ulaştı. Dolar endeksi dün yaşanan yükseliş ardından Asya seansında sakin seyretti.

OPEC tarafında ise Rusya’nın kota uygulaması dışında bırakılması ve Suudi Arabistan’ın üretimi artırabileceği yönündeki haber akışı petrol fiyatlarının baskılanmasına neden oldu. Dolayısıyla bugün gerçekleşecek OPEC görüşmeleri oldukça önemli hale geldi.

ABD

“ADP Tarım Dışı İstihdam Verisi”

ADP’nin açıklayacağı özel sektör istihdam rakamları takip edilecek. İstihdam piyasası konusunda çok sorun olmasa da, sıkılaşan koşulların bu alanı nasıl etkilediği önümüzdeki süreçte piyasa algısı için oldukça önemli hale gelebilir. Nisan ayında 247 bin istihdam artışını işaret eden veri, bir önceki ay 479 bin artışı göstermişti.

Borsa endeksi 2562 direncinin üzerinde kapanış sergiledi ve günü %0.85 yükselişle kapadı. Endeksin henüz bu direncini geçtiğini söylemek için erken. Bugünkü ve yarınki seyirler belirleyici olabilir. Endeksin 2562 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 2700-2800 bölgesi yeni hedefimiz olacaktır. Birkaç gündür petrokimya sektörü hisselerinin endekse ciddi katkısı olduğunu izliyoruz. Dün gelen elektrik zamlarının ardından bugün elektrik sektörü hisselerinde hareketlilik gördük. İlgili sektörlerde canlılık sürebilir. Diğer yandan geçen hafta ciddi taşıyıcı olan Havacılık hisseleri ise hızlı yükselişin ardından bir süredir dinleniyor görüntüsü vermekte. Ancak ulaştırma hisselerindeki yukarı hareketin soluklanma sonrasında tekrar devam etmesi beklenebilir. Genel olarak Endeks için yukarı hareketin devamı beklentimizi koruyoruz. Teknik olarak Endeksin önümüzdeki bir iki gün içinde 2562 direncini geçmekte başarısız olması durumunda kar satışları görebiliriz ancak bu satışların geçici olmasını bekliyoruz. Enflasyon temalı yükselişin korunmasını bekliyoruz. Dün gelen İmalat PMI verisi 49.2 seviyesinde geçen ayki seviye ile aynı kaldı. Ancak üretim kanadında bir yavaşlama olduğunu veriyor. Yeni ihracat siparişlerinin Avrupa’daki ekonomik yavaşlama nedeni ile düşmesi dikkat çekici. Ancak raporun genelinde önemli bir olumsuzluktan bahsedilmiyor. 10 sektörün 7’sinde üretim artışı var. Ana metal sanayide ise bir yavaşlama gözlenmekte. Raporda Deri, Giyim, Cam, Seramik ve Çimento sektörlerinde ise canlılığın olduğunu görmekteyiz. ABD piyasalarındaki geri çekilme teknik olarak beklediğimiz bir gelişme. Can sıkıcı bir görüntü şimdilik mevcut değil. Bu sabah ABD future endeksleri yatay seyrederken, Asya borsalarında düşüş var. Petrol %2 ye varan düşüş gösteriyor. Dolar kuru 16.42 ile yatay seyrediyor. İçeride önemli bir veri akışı bulunmuyor. Endeksin 2562 üzerinde pozitif eğimli ama temkinli bir açılış gerçekleştirmesi beklenebilir.

Şirket Haberleri

PARSN: PARSAN MAKİNA PARÇALARI SANAYİİ A.Ş., otomotiv endüstrisi ihracatçılar birliği tarafından Türkiye kapsamında yapılan 2021 ihracat değerlendirmesi ile alakalı oluşturulan listede 98.sırada yer almış olup; “bronz kategorisi”nde ödüle layık görülmüştür.

SOKM: Halka arz aşamasında fiyat istikrarı işlemleri kapsamında geri alınmış olan paylar ile alakalı; 31.05.2022 itibariyle sahip olduğumuz 18.638.563 adet hissenin iptal işlemleri tamamlanmış ve sermayemiz 611.928.571 TL’den 593.290.008 TL’ye inmiştir.

SMRTG: Şirketimiz, Güneş enerjisi paneli alanında artan talebi karşılamak üzere Çerkeşli OSB Mah. İMES 10.Cad. N 3 Dilovası-Kocaeli‘nde yer alan toplamda 10.000 m2’lik işyeri/ fabrika binası ve alanına ilişkin 2 yıl süre ile kiralama sözleşmesi imzalamıştır. Dilovası Tesisimiz, Temmuz ayı içerisinde başlayacak deneme üretimlerine paralel olarak günde yaklaşık 2000 adet ve üzeri güneş paneli üretme kapasitesine ulaşacaktır. Tesis, tam kapasiteye ulaştığında yaklaşık 200 kişiye ilave istihdam sağlayacaktır. 2022 cirosuna katkısının yaklaşık %10 olması beklenmektedir.

BOBET: Astaş-Yapı ve Yapı Adi Ortaklığı ile İstanbul-Beşiktaş ilçesi Rumeli Hisarı Mahallesi lokasyonunda yer alan Etiler Karma Yaşam Projesi kapsamında yapılacak olan inşaat işleri için hazır beton tedarik sözleşmesi imzalanmıştır. Proje kapsamında yaklaşık 205 Milyon TL tutarında(Proje kapsamında tutar değişkenlik gösterebilir) hazır beton tedarik işi olacaktır.

KOZAL: TMSF tarafından yönetilen Şirketleri de ilgilendiren “Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair 7407 sayılı Kanun”  28 Mayıs 2022 tarihinde Resmi gazetede yayınlanarak yasalaşmıştır. İlgili kanunun 16.,17.,ve 18. Maddeleri Şirketimizi de ilgilendirmekte olup,  7407 sayılı kanun ekte yatırımcılarımızın bilgisine sunulmaktadır.

AKSA: 28 Kasım 2017 tarihinde fabrika liman sahamızda yeni bir iskele yapımı ile ilgili teşvik belgesi alımı kamuoyu ile paylaşılmıştı. Fizibilite çalışmaları ve pazar analizleri sonrasında ilgili yatırımdan vazgeçilmesine karar verilmiştir.

EKGYO: Şirketimiz 250.000.000 TL tutarında kredi kullanmıştır.

TKFEN: Yönetim Kurulu Üyelerimizden Mehmet Ercan Kumcu sağlık nedenlerinden dolayı istifa etmiş olup, Yönetim Kurulumuz; Mehmet Ercan Kumcu’nun yerine yapılacak ilk genel kurul toplantısına kadar görev yapmak ve söz konusu genel kurulun onayına sunulmak üzere Mehmet Nazmi Erten’in seçilmesine, Mehmet Nazmi Erten’in Kurumsal Yönetim Komitesi üyeliğine atanmasına, karar vermiştir.

Pay geri alım haberleri

SAHOL: Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 01.06.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 20,74 TL – 21,04 TL (ağırlıklı ortalama 20,90 TL) fiyat aralığından toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 01.06.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 47.107.028 TL olup, bu payların sermayeye oranı %2,3087’ye ulaşmıştır.

LKMNH: 01.06.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,99- 16,09-TL fiyat aralığından 7.120 adet alış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Geri Alım programı çerçevesinde gerçekleştirilen işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki paylarımız 01.06.2022 tarihi itibariyle %3,41 sınırına ulaşmıştır.

 

 

gcmyatirim.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler