Sosyal Medya

Borsa

Huobi CFO’su: “Gelişmekte olan ekonomiler kripto kışında sıcak noktalar olmaya devam ediyor”

Huobi Global CFO’su Lily Zhang, gelişmekte olan ekonomilerdeki kripto pazarını değerlendirdi...

Huobi CFO’su: “Gelişmekte olan ekonomiler kripto kışında sıcak noktalar olmaya devam ediyor”

Huobi Global CFO’su Lily Zhang, gelişmekte olan ekonomilerdeki kripto pazarını değerlendirerek, Huobi Global’in bu ülkelerdeki durumunu ve geleceğe yönelik beklentileri hakkında bilgi verdi.

Arjantin denilince akla, tutkulu tangolar, parilla restoranlarının ünlü biftekler gelebilir. Ancak bu günlerde, Güney Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisi, mevcut kripto kışının derinliklerinde bile alev alev yanmaya devam eden kripto para birimlerine olan yakınlığıyla öne çıkıyor.

Küresel işe alım platformu Deel’den gelen son veriler, Latin Amerika’daki birçok uzaktan çalışanın kripto para piyasasındaki çöküşe rağmen hala kripto para birimleriyle ödeme almayı tercih ettiğini gösteriyor. Arjantin’de tokenle ödeme alan işçi sayısı  farklı ülkelerle kıyaslandığında oranı çok yüksek.

Bu tercih, Arjantin’in ekonomik zemini bağlamında daha da netleşiyor. Birçok Arjantinli, döviz kontrollerini atlatmak ve yıllık %50’nin üzerinde seyreden yükselen enflasyonu azaltmak için kripto para birimleriyle ödeme yapmayı tercih ediyor. Wunderman Thompson tarafından yapılan bir araştırmaya göre Arjantinlilerin üçte ikisi tasarruflarını korumak için kripto para birimlerine yatırım yapıyor.

Arjantin ekonomi bakanı Martin Guzman’ın geçen ay bir ekonomik krizin ortasında istifa etmesinden sonra, ülkedeki büyük kripto borsaları, yerel kullanıcıların sabit coin alımlarının iki ila üç kat arttığını bildirerek tüketicilerin DAI ve Tether gibi tokenleri Arjantin Pezosu’nun olası bir devalüasyonuna karşı korunmak amacıyla kullandıklarına işaret etti.

Kripto benimseme ve enflasyon arasındaki ilişki

Kripto para birimlerinin kalıcı cazibesi sadece Arjantin’de değil, aynı zamanda EMEA’nın yanı sıra Latin Amerika’nın geri kalanındaki diğer birçok gelişmekte olan ekonomilerde de belirgin. En yüksek kripto benimseme oranlarına sahip bazı ülkelerin aynı zamanda dünyanın en yüksek enflasyon oranlarından bazılarına sahip olması tesadüf değil.

Nisan ayında CoinMarketCap, kripto kullanımında dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan yüksek enflasyonlu ülkelerin bir listesini yayınladı ve enflasyon ile kripto kabulü arasında “açık bir pozitif korelasyona” işaret etti. Listenin başında, enflasyonu %472 gibi yüksek bir oranda olan ve nüfusun %10’unun kripto para birimlerini esas olarak havale ve P2P transferleri için kullandığı Venezuela var.

Listenin devamında Brezilya, Kolombiya, Nijerya ve Gana gibi Latin Amerika ülkeleri ve EMEA’daki gelişmekte olan ekonomiler yer alıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aynı zamanda Chainalysis 2021 Küresel kripto benimseme endeksinde ilk 20 ülke arasında yer alıyorlar.

 

Huobi Global CFO’su Lily Zhang

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Huobi Global

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler