Sosyal Medya

Döviz

İmalat sanayide daralma hız kazandı: PM 46,9’la iki yılın en düşüğünde

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran’daki 48,1 seviyesinden Temmuz’da 46,9’a gerileyerek sektördeki daralmanın hızlandığını gösteriyor.  Yeni siparişler…

İmalat sanayide daralma hız kazandı: PM 46,9’la iki yılın en düşüğünde

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran’daki 48,1 seviyesinden Temmuz’da 46,9’a gerileyerek sektördeki daralmanın hızlandığını gösteriyor.  Yeni siparişler ve üretim koronavirüs salgınından bu yana en büyük daralmaya işaret ederken, istihdam tarafının da artışın sınırlı kalışı dikkat çekici. Olumlu detay olarak algılanabilecek gelişme ham madde ve fabrika çıkış fiyat artışlarının yavaşlamış olması:

Son 15 aylık dönemde ilk kez 10 sektörün tamamında üretim yavaşladı. Benzer şekilde 10 sektörün dokuzunda yeni siparişler yavaşlama gösterdi, bu durumun istisnası kara ve deniz taşıtları sektöründe kaydedilen güçlü artış oldu. Dış talep tarafında ise kısmen daha olumlu bir tablo gözlendi ve üç sektörde yeni ihracat siparişleri artış kaydetti.

İstihdam artışı devam etse de yeni işe alımlar ılımlı kalarak 26 aydır süregelen iyileşme trendinin en düşük artışını kaydetti.

Üretim alt endeksi Temmuz’da 45,7’den 43,3’e, yeni siparişler alt endeksi 44,9’dan 43,6’ya geriledi.

Haziran’da 49,1 değerini alan yeni ihracat siparişleri endeksi Temmuz’da 49,9 seviyesini görerek ihracat siparişlerindeki daralmanın durduğuna işaret etti.Yeni ihracat siparişlerinin yatay seyretmesi temmuz için olumlu değerlendirilse de Avrupa ekonomisini kış aylarında bekleyen doğalgaz krizi bağlantılı zorlu süreç ihracat siparişlerinde de sıkıntılar yaşanabileceğini düşündürüyor.

İmalatçıların girdi maliyetleri TL’deki değer kaybı ve hammadde fiyatlarındaki artışa bağlı olarak üçüncü çeyreğin başında keskin artış göstermeye devam etti. Şubat 2021’den bu yana en düşük artış hızının görülmesi ise bir teselli olabilir. Öte yandan fabrika çıkış fiyatlarının artış hızı art arda dördüncü ayda da yavaşladı ve yaklaşık bir buçuk yılın en düşük değerini aldı.

Anket katılımcılarının yüzde 37’si girdi fiyatlarında artış bildirirken, yüzde 8’i ise düşüş gördüklerini ifade etti.

PMI verilerini değerlendiren S&P Global Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Yılın ikinci yarısının başlamasıyla birlikte piyasalardaki belirsizlikler, talebin yavaş seyri ve fiyat baskıları Türk imalatçılar açısından zorlu faaliyet koşullarına yol açtı. Son PMI anket sonuçları yalnızca yeni ihracat siparişleri ve istihdam tarafında nispeten olumlu bir görünüm sundu” dedi.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.