Sosyal Medya

Ekonomi

IIF başekonomisti Türkiye için ekonomik daralma öngörüyor

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, baz etkisinden arındırılınca Türk ekonomisinin gelecek yıl büyüme kaydetmeyeceğini öne sürdü...

IIF başekonomisti Türkiye için ekonomik daralma öngörüyor

Türkiye’yi yakından takip eden Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, baz etkisinden arındırılınca Türk ekonomisinin gelecek yıl büyüme kaydetmeyeceğini öne sürdü. Oysa uluslararası kuruluşlar, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) az ya da çok büyüyeceğini öngörüyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 22 Kasım’da yayımladığı Ekonomik Görünüm raporunda, bu yıl için büyüme tahminini yüzde 5,4’ten 0,1 puan aşağı revize ederken, gelecek yıl için yüzde 3’lük büyüme tahmininde bulundu. Gelişmiş ve gelişmekte olan 38 üye devletin üye olduğu kuruluş, küresel ekonomi için 2023 büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 3,1’e çıkardı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) şimdilik Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 5, gelecek yıl yüzde 3 büyüyeceği tahminini koruyor. Ankara’da 14-26 Ekim arasında görüşmeler yapan IMF heyetinin raporunun gelecek yılın ilk aylarında yayımlanması bekleniyor. Heyet, 4 Kasım’daki ön değerlendirmesinde, yüksek enflasyonla mücadele için faiz oranlarının artırılmasını ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığının sağlanmasını tavsiye etmekle yetindi.

New York merkezli yatırım bankası Morgan Stanley de geçen haftaki raporunda Türkiye için 2023’te yüzde 2,8 büyüme tahminine yer verdi.

Brooks, Twitter hesabında 22 Kasım akşamı belli başlı ekonomilerle ilgili büyüme veri ve tahminlerini içeren tablo paylaşarak şöyle dedi:

“2023’te küresel resesyon tahmin ediyoruz. Baz etkisinden (gelecek yıl yaklaşık yüzde +0,3) arındırıldığında küresel büyüme sadece yüzde +1,3 olacak. Bu, manşet büyümenin daha düşük (yüzde +0,6) ama devretme etkisinin yüzde -0,7 olduğu 2009 kadar zayıf. Başka bir “Büyük Durgunluk.”

Kıyaslama yapılan 2008-2009 döneminde, ancak 1929’daki Büyük Buhran’la kıyaslanabilecek çaptaki Küresel Ekonomik Kriz (Durgunluk) yaşanmıştı.

Tabloda, Türk ekonomisinin bu yıl sadece yüzde 3,9 büyüyeceği, gelecek yıl devretme etkisi olmayacağı ve -0,9 büyüme (daralma) görüleceği ifade ediliyor.

Tablodaki verilerin kaynağını gösteren raporun önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor.

Brooks’un Türk ekonomisiyle ilgili bulgu ve tahminleri takipçilerin ve medyanın ilgisini çekiyor. Bir Twitter kullanıcısı tablonun altında şu soruyu yöneltti:

Türkiye neden yüzde -0,9 büyüsün? Şu anda ekonomisi çok güçlü gözüküyor. Seçimin para politikasını değiştireceğini mi öngörüyorsunuz?

IIF’nin eylül sonunda dolar/lira kuru için “adil değer” tahminini 16,50’den 21,00 seviyesine yükselttiğini duyuran Brooks, geçen ay Türkiye’nin Rusya’ya artan ihracatına dikkat çekmişti.

Brooks temmuzda Twitter’da paylaştığı grafikte ihracatın Türkiye’nin GSYH büyümesine verdiği desteğin altını çizmişti:

“Türkiye büyüme patlaması yapmayı bekliyor. Net ihracat, ihraç edilenlerle ithal edilenler arasındaki fark, bir yıldan fazladır pozitif büyüme etkeni. Türkiye’nin ihracat sektörünün ne kadar rekabetçi olduğunun işareti. Tek ihtiyaç duyulan makro istikrar ve sonra Türkiye bum!”

Brooks, son aylarda küresel ekonominin resesyona gireceğini vurguluyor. OECD ise resesyondan kaçınma olasılığı bulunduğunu savunarak merkez bankalarının enflasyonu dizginleme adına faiz artırma politikalarına destek verirken, 1970’lerden bu yana yaşanan en kötü enerji krizinin Avrupa’da küresel yavaşlamaya yol açacağını kabul ediyor.

 

Independent Türkçe

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler