Sosyal Medya

Ekonomi

Hacer Foggo: Süt ve süt ürünlerini korumak için marketlerdeki güvenlik görevlilerinin sayısı artırıldı

Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo, “Süt ve süt ürünlerini korumak için marketlerdeki güvenlik görevlilerinin sayısı artırıldı. Ekonomik krizin fotoğrafı da süt…

Hacer Foggo: Süt ve süt ürünlerini korumak için marketlerdeki güvenlik görevlilerinin sayısı artırıldı

Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo, “Süt ve süt ürünlerini korumak için marketlerdeki güvenlik görevlilerinin sayısı artırıldı. Ekonomik krizin fotoğrafı da süt ürünlerini korumak. Yoksullar artık sadece gıda talep ediyor” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan yoksulluk verilerini Murat Sabuncu‘ya yorumlayan Hacer Foggo “Yoksulların tek talebi artık gıda” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye’deki yoksullaşmanın verilerini açıkladı. Bakanlığın 2021 raporuna göre, 5 milyon 903 bin 515 hane 2021 yılında sosyal yardımlardan yararlandı. 2 milyon 476 bin 457 hane düzenli sosyal yardım aldı. Ailelerin bakımını sağlayamadığı 141 bin 275 çocuğa da sosyal ve ekonomik destek verildi. Rapor baz alındığında Türkiye’de ortalama 24 milyon insanın sosyal yardıma ihtiyaç duyduğu anlaşılıyor.

Raporun en dikkat çeken verisi ise gıda yardımı verisi oldu. 2021 yılında 11 milyon 369 bin 761 aile gıda yardımı aldı. Bakanlığın, gıda yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na aktardığı toplam kaynak ise 752,6 milyon TL olarak ifade edildi.

11 milyon aile gıda yardımına neden muhtaç hale geldi?

Raporda sosyal yardıma ihtiyaç duyan insanların verilerini yorumlayan Foggo, “Raporda da düzenli alanlar var; gerçekten açlık sınırının altında yaşayan ve çok riskli bir grup. Sosyal yardım alanlar var ama onlar için düzenli dememiş, onu ayırmış. O da en risklinin biraz üzerinde olanlar. Onlar da her an bir basamak aşağı düşebilir. Her yıl bu sayılar artıyor aslında. Bu da düzenli düzensiz sosyal yardımlar ve tedbirler alınsa bile yoksulluğun çoğaldığını gösteriyor. Oturup yeniden düşünmek lazım. Bu sayı gittikçe çoğalıyor. Bir an önce başka tedbirler alınması gerekiyor” diye konuştu. 

 

 

t24.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler