Sosyal Medya

Ekonomi

Esad: Suriye Türkiye’den söz değil icraat bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşme yapılabileceğini söylerken Lübnan basınına göre Esad “Türkiye’yle ikili görüşmelerin seviyesinin artırılacağını” söyledi.…

Esad: Suriye Türkiye’den söz değil icraat bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşme yapılabileceğini söylerken Lübnan basınına göre Esad “Türkiye’yle ikili görüşmelerin seviyesinin artırılacağını” söyledi. Ancak Esad “Türkiye’den sadece söz değil icraat bekiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan “Siyasette küslük olmaz, Esad ile de görüşebiliriz” açıklamasının ardından Lübnan’ın El Ahbar gazetesi Esad’ın Türkiye hakkındaki açıklamalarına yer verdi.

Syrian Observer adlı haber sitesinin El Ahbar’dan aktardığına göre, Suriye lideri Esad geçen hafta bir dizi Suriyeli gazeteci ve araştırmacıyla yaklaşık 3 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

‘TÜRKİYE, SURİYE’NİN TALEPLERİNİ KARŞILAMAYA HAZIR OLDUĞUNU GÖSTERDİ’

Konuşmasında Türkiye ile ilişkilerin normalleşme ihtimaline de değinen Esad, Ankara ile yapılan görüşmelerin şu anda “sadece istihbarat düzeyinde” olduğunu ancak “yakında ikili görüşmelerin seviyesinin yakında artırılacağını” söyledi.

“Türkiye Suriye’nin taleplerini karşılamaya hazır olduğunu gösterdi” diyen Esad “Suriye, Türkiye’den sadece söz değil icraat bekliyor” ifadelerini kullandı.

‘SAMİMİ Mİ YOKSA SİYASİ MANEVRA MI OLDUĞUNU ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Esad sözlerini ” Ankara, siyasi yöneliminde bazı Arap ülkelerine göre daha kararlı olabilir. Ancak Türkiye’nin tutumunun samimi mi yoksa sadece siyasi bir manevra mı olduğunu anlamak mümkün değil. Gazetecilerin ve araştırmacıların herhangi bir ülkedeki politika değişikliğini kişisel düzeydeki değişikliklerine göre ölçmesi yanlış” diye sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi dönüşü 17 Kasım’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz. Vakti, zamanı geldiği anda oturur, değerlendirir, ona göre de bir yenilemeyi yapabilirsiniz. Şu anda Türkiye olarak bu konularda sıkıntılı olduğumuz ülkelerle ilişkileri yeniden ele alabiliriz. Hele hele Haziran seçiminden sonra bir sil baştan yapabiliriz. Ve buna göre de yolumuza inşallah o şekilde devam edebiliriz” diye konuşmuş ardından aynı ifadeleri birden fazla kez yinelemişti.

‘KÜRT GÜÇLERİYLE DİYALOG SÜRÜYOR ANCAK YENİ GELİŞME YOK’

El Ahbar gazetesi görüşmede Esad’ın ayrıca Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD ve Rusya ile ilişkilere değindiğini de aktardı.

“Kürt güçleriyle temas bazı hizmetlerin ulaştırılması ve yaşam şartları gibi günlük sorunlar üzerinden sürüyor” diyen Esad ancak görüşmelerde “yeni bir gelişme olmadığını” söyledi.

Suriye’deki ABD güçleriyle herhangi bir iletişim kurmadıklarını da söyleyen Esad “İşgal ettikleri [Suriye] topraklarından çıkmak için Amerikalılar üzerindeki halk baskısının artacağına güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.