Sosyal Medya

Ekonomi

Cumhurbaşkanı: 10 milyon icra dosyası kapatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘icralık borç’ düzenlemesini duyurmasının ardından detaylar belli olmaya başladı. Uygulamanın devreye alınması ile 5,5 milyon vatandaş icra takibinden…

Cumhurbaşkanı: 10 milyon icra dosyası kapatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘icralık borç’ düzenlemesini duyurmasının ardından detaylar belli olmaya başladı. Uygulamanın devreye alınması ile 5,5 milyon vatandaş icra takibinden kurtulacak. Bu kişilere ait 10 milyon icra dosyası tasfiye edilmiş olacak.

Vatandaşın, icra takibine düşen 2 bin liraya kadarki elektrik, doğal gaz, su ve telefon borçlarının tasfiyesiyle ilgili düzenlemenin detayları netleşiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlıklarının üzerinde çalıştığı düzenleme, icra takibine yol açan 2 bin lira ve altındaki borçları kapsayacak.

5 Eylül’de gerçekleştirilen Bakanlar Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, icra takibindeki 2 bin lira ve altındaki borçların tasfiye edileceğini duyurmuştu. “15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülmesi ve tasfiyesini sağlıyoruz” diyen Erdoğan, “Varlık yönetim şirketlerine devredilmiş alacaklar da buna dahildir. Yaklaşık 10 milyon dosya ve 5,5 milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacaktır” demişti.

Türkiye gazetesinden Cevdet Fırat Aydoğmuş’un haberine göre; Örneğin, herhangi bir vatandaşın 2 bin 1 liralık elektrik borcu varsa, bu borç tasfiye edilmeyecek, 2 bin liralık silmeyle geriye 1 liralık borç kalması söz konusu olmayacak.

Ayrıca, söz konusu düzenleme, 15 Ağustos’tan önceki icra dosyalarını kapsayacak. Borçların tasfiyesiyle ilgili karar, sadece bir kez uygulanacak. Farklı dönemler için yeniden gündeme gelmeyecek.

Varlık yönetim şirketleri tarafından takip edilen borçlar ile alacaklısı diğer şirketler olan borçlara yönelik düzenlemeden faydalanmak isteyen vatandaşın, borçların silinmesi için herhangi bir kuruma başvurması gerekmeyecek. Kişilerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider kaleminde gösterecek ve bunları vergiden düşecek.

Devreye alınacak karar ile icra takibine uğrayan yaklaşık 5,5 milyon vatandaş icra takibinden kurtulacak. Bu kişilere ait 10 milyon icra dosyası tasfiye edilmiş olacak. Ayrıca, toplamı 30 milyar lirayı bulan borç temizlenmiş olacak.

Öte yandan, tasfiye edilecek borçların çoğunluğunu öğrencilerin 300-500 lira civarındaki telefon borçları ile sabit ve dar gelirli diğer kişilerin elektrik ve su borçlarının oluşturduğu öğrenildi.

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler