Sosyal Medya

Ekonomi

Büyümede olumsuz resim: İTO PMI 45,7’yle pandemiden bu yana en düşük seviyede

• Yeni siparişlerde son iki buçuk yılın en keskin düşüşü gerçekleşti • Maliyet enflasyonu üç yılın en düşük seviyesine geriledi…

Büyümede olumsuz resim: İTO PMI 45,7’yle pandemiden bu yana en düşük seviyede

• Yeni siparişlerde son iki buçuk yılın en keskin düşüşü gerçekleşti
• Maliyet enflasyonu üç yılın en düşük seviyesine geriledi
• Tedarikçi performansında rekora yakın iyileşme kaydedildi

İstanbul Sanayi Odası ve S&P Global’den elde edilen son PMI® anket verilerine göre, Kasım ayında küresel talepteki zayıflamaya bağlı olarak Türk imalat sektörünün faaliyet koşulları bozulmaya devam etti. Öte yandan, girdi maliyetleri enflasyonu son üç yılın en düşük düzeyine geriledi. Girdi talebindeki geri çekilmenin fiyat ve arz baskılarını hafifletmesiyle birlikte tedarikçilerin teslimat süreleri rekor seviyeye yakın azalma kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayındaki 46,4 seviyesinden Kasım’da 45,7’ye geriledi ve böylece üst üste dokuzuncu ay eşik değer 50’nin altında kaldı. Faaliyet koşullarında gözlenen bozulma, 2020 yılı başlarında yaşanan ilk COVID-19 dalgasından bu yana görülen en belirgin düzeyde gerçekleşti.

Son PMI anketindeki en dikkat çekici gelişme, talebin hem iç hem de dış piyasalarda gösterdiği zayıflık oldu. Buna bağlı olarak, toplam yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri son iki buçuk yılın en belirgin ivme kaybını sergiledi. Yeni ihracat siparişlerinde talep düşüşünün ana kaynağı olarak ABD ve Avrupa ön plana çıktı. Firmalar, imalat sanayi üretimindeki yavaşlamada ana ihracat pazarlarındaki talep yetersizliğinin etkili olduğunu bildirdi.

Üretimdeki yavaşlama eğilimi on ikinci aya ulaştı.

Kasım’da girdi maliyetleri enflasyonu keskin yavaşlama kaydetti ve girdi fiyatlarındaki artış son üç yılın en düşük hızında gerçekleşti. Ham madde fiyatlarındaki yükseliş ve liradaki değer kaybı, maliyetlerin artmasında etkili olurken düşük girdi talebi ise enflasyonu sınırlayıcı etkide bulundu. Girdi talebindeki zayıflık aynı zamanda tedarikçi performansında da belirgin bir iyileşmeyi beraberinde getirdi. Nitekim teslimat sürelerindeki düşüş, Temmuz 2005 hariç olmak üzere anket tarihinin en belirgin düzeyinde gerçekleşti. Girdi maliyetlerindeki düşüş trendine paralel olarak nihai ürün fiyatları enflasyonu da hız kaybetti. Kasım’da ürün fiyatlardaki artış güçlü olmakla birlikte Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesinde kaydedildi.

Son olarak, iki aylık gerilemenin ardından istihdam Kasım’da yeniden artışa geçti. Öte yandan söz konusu artış oldukça sınırlı gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi: “Küresel imalat sanayi talebindeki zayıflığın Türk imalatçıları açısından yol açtığı zorluklarla birlikte Kasım ayında üretim ve yeni siparişler yavaşlama kaydetti. Öte yandan, girdi talebindeki düşüş firmaların bir süredir karşı karşıya olduğu bazı güçlüklerin de hafiflemesini sağladı. Özellikle girdi maliyetleri enflasyonunun son üç yılın en düşük düzeyine gerilemesi dikkat çekti. Tedarikçilerin teslimat sürelerinde ise 2005 yılına uzanan anket tarihinin en sert ikinci düşüşü yaşandı.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.