Sosyal Medya

Ekonomi

BloombergHT tüketici güven endeksi tarihi dip yaptı

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi tarihi düşük seviyede Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Şubat’ta bir önceki ayın nihai…

BloombergHT tüketici güven endeksi tarihi dip yaptı

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi tarihi düşük seviyede

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Şubat’ta bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 21,12 düşerek 41,99 ile tarihi düşük seviyeye indi. Geleceğe ilişkin beklenti endeksi ve tüketim eğilim endeksi de tarihi düşük seviyelere indi

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında, geleceğe ilişkin beklentilerinde ve tüketim eğiliminde gerileme izlendi.

 

Enflasyondaki yükseliş ve alım gücündeki düşüş endekslerdeki gerilemenin temel nedeni oldu. Elektrik ve genel enerji fiyatlarındaki artış da daha ön plana çıktı. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir önceki aya göre yüzde 16,58 gerileyerek 53,80 oldu.

 

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 34,22 azalarak 23,75 değerini aldı. Endeksler iç talepte gerileme sinyali verdi.

 

Prof. Dr. Serdar Sayan:  Ekonomik süreç, birçok kesim için hayatta kalma sınavına dönüştü

 

Sayan, Ekonomik Zorluk Analizi ve Sefalet Endekslerinin son yılların rekorunu kırdığını vurgulayarak, “Uzak ara en büyük sıçrama aralıkta gerçekleşti. Bu kötü bir haber ama daha kötüsü, endekslerin ocak ve sonrasında da rekor tazeleyeceğini bilmek” dedi.

 

Türkiye’de çalışabilen her üç kişiden birinin, hatta daha fazlasının düzgün bir işte çalışmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Serdar Sayan  “Ekonominin iş yaratma kapasitesinde COVID salgını öncesinden beri gözlenen daralma sürerken, son faiz indirimleri enflasyonu da –beklendiği gibi– patlattı. Hem işsizliğin hem enflasyonun yüksek seyrettiği bu stagflasyonist ortam, başta kırılgan ve dar gelirli kesimler olmak üzere tüm kesimlerin yaşadığı ekonomik zorlukları ciddi biçimde artırdı” yorumunu ekledi.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler