Sosyal Medya

Döviz

Batırel’ın hayalleri: Enflasyon temmuzda 10 puan düşecek, merkez 2 puan faiz artıracak

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararına ilişkin olarak “Beklentinin aksine 2 puanlık bir faiz artışına gidilebilir.…

Batırel’ın hayalleri: Enflasyon temmuzda 10 puan düşecek, merkez 2 puan faiz artıracak

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararına ilişkin olarak “Beklentinin aksine 2 puanlık bir faiz artışına gidilebilir. Böylece hem bankaların kazançları sınırlanır, hem de Türk lirasındaki kazanımlar büyür, enflasyonla mücadelede önemli bir adım atılmış olur” diye yazdı.

Batırel’in iddiaları TL’de sonbahardan itibaren beklenen değer kaybının önüne geçilmesine yönelik son günlerde ortaya atılan “55 milyar dolar gelecek” haberlerinin devamı olarak nitelendirilmeli. %78’e varan TÜFE enflasyonuna karşılık %14 olan politika faizini %16’ya çıkarmanın TL’yi olumlu etkilemesi mümkün olmadığı gibi, temmuz ayında TÜFE enflasyonunda yıllık 10 puanlık bir düşüş de söz konusu değil. 

“Merkez Bankasının faizi yükseltmesi ticari kredi faizlerinin artmasına yol açmaz.” diyen Batırel  “Tam aksine piyasada bankanın gerektiğinde böyle bir karar alabileceği beklentisi oluşturacağı için çok olumlu algılanır.” ifadelerini kullandı.

“Temmuzda enflasyon 10 puan düşecek”

Son dönemde indirim gelen akaryakıt fiyatlarına da değinen Batırel yazısında “Bu indirimlerle birlikte sebze ve meyvede yaşanan bolluk temmuz enflasyonunu 10 puan aşağı çekecek” tahmininde bulundu.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler