Sosyal Medya

Ekonomi

ANALİZ:  Hazine temmuzda harcama rekoru kırdı

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre Hazine nakit dengesi temmuz ayında 92.8 milyar lira açık verdi. Hazine mayıs ayında ise…

ANALİZ:  Hazine temmuzda harcama rekoru kırdı

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre Hazine nakit dengesi temmuz ayında 92.8 milyar lira açık verdi. Hazine mayıs ayında ise 419.2 milyar liralık fazla vermişti. Söz konusu açık ve fazla tutarları aylık bazda rekorlara işaret etti.

Enflasyondaki yükselişle birlikte Maliye’nin vergi gelirlerinde artış dikkat çekiyordu. Gelirlerdeki hızlı artışa rağmen giderler bir miktar daha düşüş kalmıştı. Bu gelişmeleri aylık bütçe gelişmelerinden izliyorduk. Temmuzdaki rekor açıkla birlikte yılın ilk yedi ayında Hazine dengesi negatife döndü ve 37 milyarlık nakit açığı verildi.

 

YÜZDE 9’U FAİZE GİTTİ

Temmuz ayında, ocaktan (147 milyar) bu yana en düşük gelir (176 milyar) tutarının yazıldığı görüldü. Temmuzda gider kalemi ise (269.9 milyar lira) bu yılın ne yüksek tutarına çıktı. Önceki yıl verilerine baktığımızda da bu tutarın rekor bir harcamaya işaret ettiği görüldü. Hazine bu yılın ilk yedi ayında 1.5 trilyon liradan fazla gider yazarken bunun 137 milyarını faiz ödemeleri oluşturdu. Hazine son yedi ayın dördünde net dış borç ödedi. Fakat şubatta yapılan 12.2 milyarlık dış borçlanma yüzünden ilk yedi ayda net 6 milyarlık dış borçlanma tutarı bilançoya yazıldı. Hazine temmuzda ise 37.5 milyar liralık net iç ve dış borçlanma yaptı. Yedi aydaki net borçlanma 174 milyarı aştı.

 

KASADAN DA HARCADIK

Temmuzdaki gider artışı yüzünden kasadan 54.6 milyar lira harcandı. Fakat yılın geri kalanındaki birikimler sayesinde ilk yedi ayda kasa nette 140 milyar lira fazla yazdı. Hazine kasası yine ilk yedi ayda 48 milyar liralık da pozitif kur farkı yazdı. Böylece ilk yedi ayda kasa/banka hesabı nette 189 milyar artış gösterdi. Nakit dengesinde temmuzda görülen mayıstakinin tersi yöndeki gelişmeler dikkat çekti. Muhasebat Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre haziran sonunda genel bütçe gelirlerinin yüzde 56.5’i tahsil edilebilmişti. 2021 sonunda bu oran yüzde 64.4’tü. Bu oranın temmuzda ne olduğu yakından izlenecek. 2013’ten önce yüzde 70-80 bandındaki bu oran bu yıldan sonra yüzde 64-70 bandında seyretmiş.

 

 

 

Recep Erçin, yazarın izniyle Aydınlık’tan yeniden yayınlanmıştır

 

KDV tahsilat oranındaki düşüş dikkat çekti

 

Borçlanma maliyetleri ve risk primi düşmeye devam ediyor

 

TL Kredi ve Mevduat Faizleri Azaldı…

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler