Sosyal Medya

Ekonomi

Adalet Bakanlığı harekete geçti : Stokçuluk yapanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası

Ayçiçeği yağındaki stokçuluk tartışmalarının ardından Adalet Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘stokçuluk’ ve ‘fiyatları etkileme’ suçlarının cezasını artırarak,…

Adalet Bakanlığı harekete geçti : Stokçuluk yapanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası

Ayçiçeği yağındaki stokçuluk tartışmalarının ardından Adalet Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘stokçuluk’ ve ‘fiyatları etkileme’ suçlarının cezasını artırarak, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verileceği öğrenildi.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle her iki ülkeden de ham madde ithal eden yağ sektöründe, ürünleri taşıyacak gemiler Türkiye’ye gelmedi. Son günlerde ayçiçeği yağındaki stokçuluk tartışmalarının ardından Adalet Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, TCK’nın 240’ıncı maddesinde düzenlenen ‘stokçuluk’ suçundaki cezalar artırılacak. 240’ıncı maddede düzenlenen ‘Belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ denilen cezalar, 1 yıldan 3 yıla kadar hapse çıkarılacak.

1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPİS

TCK’nın 237’nci maddesinde düzenlenen ‘fiyatları etkileme’ suçunun da cezası artırılacak. 237’nci maddede yer alan ‘İşçi ücretlerinin veya besin veya malların değerlerinin artıp eksilmesi sonucunu doğurabilecek bir şekilde ve bu maksatla yalan haber veya havadis yayan veya sair hileli yollara başvuran kimseye üç aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası verilir’ düzenlemesindeki cezalar artırılarak, bu suçu işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis getirilecek.

Öte yandan Bakan Bozdağ, dün katıldığı toplantıda, “Stokçulukla ilgili maddelerdeki yaptırımları ele alıp, yeniden düzenleyeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.