Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Yellen: ABD’de Stagflasyon kaygıları artıyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dünyaca ünlü ekonomist Muhammed El-Erian ve ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo’nun CEO’su Charlie Scharf’tan,…

Yellen: ABD’de Stagflasyon kaygıları artıyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dünyaca ünlü ekonomist Muhammed El-Erian ve ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo’nun CEO’su Charlie Scharf’tan, küresel ekonomi ve ABD için stagflasyon kaygılarının öne çıktığı yeni açıklamalar geldi.

Üç önemli isim de yavaş büyüme potansiyelinin enflasyonla birleşerek oluşturduğu tehditler konusunda uyarıyor.

Dünya genelinde yüksek seyrini koruyan enflasyonun küresel ekonomide yavaşlama endişelerini artırması önceki gün küresel piyasalarda önemli kayıplara neden olurken siyasetçi, bankacı ve ekonomistlerden de bu yönde yeni uyarılar geldi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dünya genelinde yavaş büyüme potansiyelinin enflasyonla birleşerek oluşturduğu tehditler konusunda uyarıda bulunarak, gıda ve enerji fiyatlarının üretim ve harcamaları baskılayıp enflasyonu yükselterek stagflasyonist etkilere sahip olduğunu söyledi. Görünüme dair güçlüklerin söz konusu olduğunu belirten Yellen, ABD’nin resesyona girmesini beklemediğini vurguladı.

Yellen’ın kullandığı ifadelerle benzerlik gösteren bir açıklama da dünyaca ünlü ekonomist Muhammed El-Erian’dan geldi. Allianz Danışmanı El-Erian, ABD’nin resesyondan kurtulmasının mümkün olduğunu ancak stagflasyonun kaçınılmaz olduğunu söyledi. El-Erian “ABD ekonomisinin, olasılığı artsa da bir resesyondan kaçma şansı var, ancak stagflasyon geliyor” dedi. Fed’in enflasyona müdahalede çok yavaş davrandığını belirten El-Erian stagflasyonun Fed’in her iki yükümlülüğünü (tam istihdam ve fiyat istikrarının sağlanması) de zora sokacağını, 2022’de bankayı zor kararların beklediğini söyledi.

Dünya gazetesinin haberine göre, ABD ekonomisi için durgunluk endişelerini dile getiren bir diğer isim de, ülkenin en büyük bankalarından Wells Fargo’nun CEO’su Charlie Scharf oldu. Scharf da durgunluk riskine dikkat çekerek, güçlü tüketim harcamaları sayesinde görünümün tamamen karamsar olmadığını, ancak kısa süreli ve çok derin olmayan bir daralma yaşanacağından hiç şüphesi olmadığını söyledi.

 

 

 

patronlardunyasi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler