Sosyal Medya

Döviz

Tahvil getirileri durgunluk korkusuyla düştü; vadeli işlemler sabit

Tahvil getirileri Fed Başkanı Powell’ın yorumları ve Avrupa’daki büyüme verilerinin küresel bir gerileme korkusunu körüklemesiyle düştü. ABD hisse senedi vadeli…

Tahvil getirileri durgunluk korkusuyla düştü; vadeli işlemler sabit

Tahvil getirileri Fed Başkanı Powell’ın yorumları ve Avrupa’daki büyüme verilerinin küresel bir gerileme korkusunu körüklemesiyle düştü. ABD hisse senedi vadeli işlemleri Avrupa hisse senetleri ve petroldeki geri çekilmeyle değer kazandı.

Alman 10 yıllık tahvillerinin getirisi, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik aktivitenin haziran ayında keskin bir şekilde yavaşladığını gösteren bir raporun ardından, Kasım 2011’den bu yana en büyük iki günlük düşüşle 21 baz puana kadar geriledi. ABD 10 yıllık faizleri iki haftanın en düşük seviyesine yakın işlem gördü.

Hem S&P 500 hem de Nasdaq 100’deki kontratlar, önceki düşüşleri sildikten sonra yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi, maden ve enerji hisseleri arasındaki kayıpların etkisiyle önceki kayıplarını %0,7 daha düşük bir seviyeye indirdi.

Powell, dik faiz artışlarının ABD’de bir durgunluğu tetikleyebileceğini kabul etti ve çarşamba günü Senato’ya verdiği ifadede yumuşak bir ekonomik iniş mühendisliği görevinin “çok zorlu” olduğunu söyledi. Politika yapıcılar enflasyonu kırk yılın en yüksek seviyesinden soğutmak için sert adımlar atıyorlar ve Fed başkanı, tüketici fiyat artışını %2 hedefine geri döndürme kararlılığını yineledi.

Flowbank SA’nın baş yatırım sorumlusu Esty Dwek, “Fed’in enflasyonu düşürme taahhüdünün ve durgunluğun bir risk olduğunun yeniden teyit edilmesi, yine baskın korku olan büyüme endişelerine katkıda bulunuyor” dedi.

Yatırımcılar şimdi Fed’in ekonomik gerileme karşısında faiz döngüsünü ne kadar uzatacağını tartışıyorlar. Para piyasaları, merkez bankasının yıl sonunun ötesinde faiz oranlarını artırma ihtimalinin azaldığını ve Mayıs 2023’ten itibaren faiz indirimi ihtimalinin arttığını gösteriyor.

HSBC Holdings Plc’deki sabit gelirli araştırmaların küresel başkanı Steven Major, Bloomberg Television ile yaptığı röportajda, Federal Rezerv’in “orada biraz şahinliği koruyarak iyi hizmet ettiğini” söyledi. “Çünkü zirveye ulaşmış gibi görünürlerse, finansal koşullar gevşeyecek ve politika işe yaramayacak. Bu yüzden bunun için birkaç aya daha ihtiyaçları var.”

Petrol, düşüşünün bir kısmını telafi etti ve West Texas Intermediate, 104 dolardan varil başına 105 doların üzerine çıktı.

Emtia endeksi Mart ayından bu yana en düşük seviyede. Bitcoin 20.000 doların üzerine çıkarken, altın düştü.

Bloomberg

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler