Sosyal Medya

Borsa

SABAH Bülteni:  Wall Street’te Son 52 yılın en kötü ilk yarısı..

Gündemimiz enflasyon olunca, FED’in de favori enflasyon endeksi olan çekirdek PCE piyasaların dün merceğinde idi. Kişisel tüketim ve harcamalar (PCE)…

SABAH Bülteni:  Wall Street’te Son 52 yılın en kötü ilk yarısı..

Gündemimiz enflasyon olunca, FED’in de favori enflasyon endeksi olan çekirdek PCE piyasaların dün merceğinde idi. Kişisel tüketim ve harcamalar (PCE) Mayıs’ta %4,8 olan beklentinin bir tık altında %4,7 oldu (geçen ay %4,9). Enflasyonun bir tık da olsa piyasa beklentisinden daha iyi sonuçlanması bile son 52 yılın en kötü ilk yarısını geçiren piyasaların yaralarına merhem olamadı.

ABD borsasının ana endeksleri, yılın ilk yarısında merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında atacağı adımların küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına neden olacağına dair endişelerle geriledi. FED Başkanı Powell, FED’in faiz artırımlarının ABD ekonomisini çok fazla yavaşlatabileceğine dair risk olduğunu, fakat fiyatların daha fazla artacağı konusunda toplumda beklentiye yol açan kalıcı enflasyonun daha büyük bir risk oluşturduğunu belirtmişti.

2021 yılının yıldızı olan teknoloji hisseleri ve bu bağlamda risk iştahını göstergesi konumunda Nasdaq endeksi ilk yarıyı %30 düşüşle tamamladı. Piyasaların risk off modunda olmasına paralel, güvenli liman dolar ilk 6 ayda %10 değer kazanırken, doların piyasa faizi olan 10 yıllık devlet tahvil getirisi ise neredeyse %1,5 seviyesinden %3 seviyelerine kadar yükseldi! Riskli varlık sınıfına giren hisse senetlerinden sonra kripto para yatırımcılarının da yüzü pek de gülemedi. Amiral gemi Bitcoin’in ilk yarı performansı %60 düşüş oldu!

İçeride ise kafa karışıklığı tüm hızı ile korunmaya devam ediyor. BDDK’nın geçen hafta Cuma akşamı almış olduğu kararın yarattığı uygulamada sorunlar ve kredi musluklarının kapanmasına paralel ekonomide beliren “ani duruş (sudden stop)” riski, özellikle Borsa İstanbul cephesinde hissedildi. Ana endeks son 1 hafta %6 gerilerken, konunun dokunduğu bankacılık endeksi son 7 günde %13 geriledi. Teknik bir bakış açısıyla, Borsa İstanbul Bankacılık endeksinde aşağıda 1,920 seviyesine azami özen göstermek gerekiyor.

BDDK’nın yarattığı tahribatı gidermek adına kapsamlı toplantılar gerçekleştirildiğini işitiyoruz. Gerek BDDK’ya gerekse de ekonomi yönetimine ciddi eleştiriler her geçen gün artarken, alınan kararlar serbest piyasa mekanizmasına müdahale olarak yorumlandı. Atılan adımlardan geri dönülmesinin getireceği kredibilite kaybının nasıl giderileceği ise ayrı bir konu başlığı. Hülasa, böyle bir adımın gelmesi, son günlerde kaydedilen sert satışları yerini tepki alımlarına terk edebileceğini göz ardı etmiyoruz. Bu arada, ekonomi yönetiminden ise gün geçmiyor ki yeni bir karar gelmesin. TCMB, Kur Korumalı Mevduat (KKM) dönüşüm oranı belli seviyenin altında kalan bankalara uyguladığı komisyon oranını %1,5’ten %5,0’e yükseltti.

Geride bıraktığımız hafta, yabancı indinde Türkiye’nin 5 yıl vadeli risklerini gösteren CDS primi 800 seviyesinin altına gerilemesi ardından, ani duruş riskinin de belirmesi ile 840 seviyesine yükseldi. Söz konusu seviye, 2008 küresel kriz döneminin bile ötesinde (yıla 550 seviyesinden başladığını not edelim).

USDTRY kuru dün gün boyu 16,60-16,70 bandında dalgalandı. Ay ve dönem sonu olması nedeniyle karmaşık bir gün geçiren döviz piyasasında, günün kapanışı ise işlem bandının tepesinde oldu. Biden, Madrid’deki NATO zirvesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada Kongre’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının satışını onaylayacağını inandığını açıkladı.

TÜİK dün Mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. İhracat %15,3 artarken ithalat ise %43,5 artış kaydetti. Bu sonuçlarla Mayıs ayında dış ticaret açığı 10,6 milyar dolar, ilk 5 ayda ise açık 43,2 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Detaylarda yüksek enerji fiyatları göze çarpa da, uygulanan para politikasının veya ultra reel negatif getiriye sahip TL’nin tüketimi teşvik ederek ithalatı da patlattığı unutulmamalıdır. Cari işlemler fazlası verme hedefi ile çıkılan yolda, her ay açık rekorları kırılıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+, dün sona eren toplantısında Temmuz ve Ağustos ayı için daha önce açıkladıkları günlük 648,000 varillik üretim artışı hedeflerini değiştirmeden uygulamayı kararlaştırdı. Lâkin, Brent cinsi ham petrol, özellikle ekonomik görünüm oldukça bozulması ve ABD’de tüketici güveninin son 16 ayın dibine inmesi ile son 2 günde %10 gerileyerek 109 usd/varil seviyesinden işlem görüyor. Teknik mânâda, aşağıda 106,80 dolar seviyesine azami dikkat edelim!

Yılın ilk yarısını manşetimizden de anlaşılacağı üzere 1970 yılından bu yana en sert düşüşle tamamlayan piyasaların önünde yılın ikinci yarısından da bir miktar ‘acı’ olacağını düşünüyoruz. ABD borsalarının dün akşam %1 civarı gerilemesi sonrası,  yatırımcıların küresel ekonomik görünüm konusunda giderek daha gergin hale gelmesiyle, ikinci yarıya da ‘titrek’ bir başlangıç yaptığını görüyoruz. ABD borsalarını vadeli işlemlerinde %1 düşüşler görülüyor. Pasifiğin diğer ucunda da hava bozuk! Gösterge endeks Tokyo borsası %1,6 düşerken, Tayvan borsasında düşüş %2,7 seviyesine vardı.

Mali piyasaların gündeminde bugün küresel cephede açıklanacak büyümenin öncü göstergesi imalat sanayi PMI verilerini takip edeceğiz. Euro Bölgesi TÜFE enflasyonu ile içeride İTO enflasyon verileri de önemli arz edecek.

 

Kıbrıs  İkitisat Bankası günlük bülteni

 

Beste Naz Süllü: ‘Bitcoin 18.000$ Gerisinde Madenci Faaliyetlerini Durdurabilir…’

 

FÖŞ yazdı:  Kripto krizinden alınacak dersler

 

Yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları bir yılda yüzde 90 büyüdü

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler