Sosyal Medya

Borsa

Piyasalarda sessizlik: ABD Enflasyon verisi 15:30’da açıklanacak

Küresel mali piyasalar, ABD’de bugün açıklanacak TÜFE enflasyonu ile yarın açıklanacak FED faiz kararı öncesinde haftaya iyimser bir tablo ile başladı. …

Piyasalarda sessizlik: ABD Enflasyon verisi 15:30’da açıklanacak

Küresel mali piyasalar, ABD’de bugün açıklanacak TÜFE enflasyonu ile yarın açıklanacak FED faiz kararı öncesinde haftaya iyimser bir tablo ile başladı.  ABD borsaları %1,5 yükselirken, EURUSD paritesi önemli bir direnç olarak gördüğümüz 1,0580 seviyesini bir kez daha test etti. Kıymetli madenler cephesinde yatay lâkin iyimser görünüm korunurken, Brent cinsi petrolün varil fiyatı 77 dolar civarında olan ve oldukça önemsediğimiz teknik seviyede verdiği savaşın şimdilik kazanarak bu sabah 79 dolar seviyesine yaklaştı.

Türkiye cephesinde ise bilindik seyir dün de korunmaya devam etti. USDTRY kuru 18,64 seviyelerinde âdeta yaprak kıpırdamadan sakin seyrini korurken, borsa cephesinde dün %4 civarında yükselişler dikkatlerden kaçmadı. Tahvil faizleri ise sürrealist bir şekilde -bankaların menkul kıymet tesis etme yükümlülüğü nedeniyle- psikolojik eşik olan %10 seviyesinin altına indi.

Dün Türkiye cephesinde açıklanan cari işlemler dengesi Ekim ayında 0,36 milyar dolar açık verdi. Ekim verisi son 1 yılın en iyi cari rakamı olsa da geçen yılın aynı ayında cari dengenin (aylık bazda) 4,1 milyar dolar fazla verdiğini de not etmiş olalım. Bu sonuçlarla, 12 aylık cari açık 43,5 milyar dolar olurken, altın ve enerji hariç cari denge yaklaşık 49 milyar dolar fazla verdi. Son dönemlerde dikkatle takip edilen net hata ve noksan kalemi Ekim ayında küçülerek 0,7 milyar dolar fazla verdi. Yılın ilk 10 ayında kaynağı bilinmeyen giriş yaklaşık 21 milyar dolar oldu.

Dünyanın en katı anti-virüs kurallarının uygulandığı Çin’de, COVID’in vurduğu bölgelere seyahat edip etmediklerini takip etmek için kullanılan devlet tarafından zorunlu kılınan bir uygulamanın kullanımdan kaldırılması COVID önlemlerinin gevşetilemeye başlandığı şeklinde yorumlandı. Buna rağmen, ABD enflasyon verisi öncesinde Asya piyasalarında havanın parçalı bulutlu olduğunu görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası %0,3 yukarıda işlem görürken, Hong Kong borsa endeksi Hang Seng’de ise yükseliş %0,6 düzeyinde. Geriye kalan bölgelerde ve ABD borsalarının vadeli işlemlerinde hafif de olsa düşüş eğilimli bir seyir görülüyor.

Bugün gözler KKTC saati ile 15:30’da açıklanacak ABD Kasım ayı TÜFE enflasyon verisinde olacaktır. Beklentiler yıllık manşet TÜFE artışının %7,3  çekirdek artışın ise %6,1 olacağı yönünde. Enflasyonun geçen ay olduğu üzere beklentilerin altında kalması durumunda, FED’in 2022’de uyguladığı önden yüklemeli ‘antibiyotik’ tedavisinin işe yaramaya başladığı ve hatta 2023’ün ikinci yarısında baz etkisi ile enflasyonun düşmeye başlaması ile faiz indiriminin de başlayacağını satın alarak küresel mali piyasaların çehresinin güleceğini öngörüyoruz. Madalyonun diğer tarafı ise canımızı sıkabilir! Böyle bir durumda sert bir piyasa volatilitesine hazırlıklı olmak gerekiyor.

Bugünün veri takviminde ABD enflasyonu ilk sırada yer alsa da, sabah saatlerine Almanya’da açıklanacak TÜFE enflasyonu ile ZEW eğilim endeksi takip edilebilir. Türkiye cephesinde ise sanayi üretimi ve Hazine ihaleleri takip edilecektir.

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, dünyanın en büyük kripto para borsalarından birinin geçen ayki ani başarısızlığı hakkında Kongre önünde ifade vermesi gereken Pazartesi günü ABD savcılarının emriyle Bahamalar’da tutuklandı. Bitcoin, FTX depremi ardından yatırımcı güveninde yaşanan yıprama ile 17bin dolar seviyelerinde salınmaya hâlen devam ediyor.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler