Sosyal Medya

Döviz

İspanya’da enflasyon 38 yılın zirvesine çıktı

Euro Bölgesi enflasyonu 1 Temmuz’da açıklanacak. Bugün ise üye ülkelerden Almanya, Belçika ve İspanya’dan son rakamlar takip edilecek. İlk veri…

İspanya’da enflasyon 38 yılın zirvesine çıktı

Euro Bölgesi enflasyonu 1 Temmuz’da açıklanacak. Bugün ise üye ülkelerden Almanya, Belçika ve İspanya’dan son rakamlar takip edilecek.

İlk veri İspanya’dan geldi ve ülkenin maddi olarak bugüne kadar en sorunlu ülkelerinden olan İspanya’da enflasyon %10,2’ye çıkarak 1984 yılı sonrası en yükseği gördü. Mayıs’ta enflasyon %8,7 idi ve son ayda da fiyat artışlarındaki yükseliş hız kesmedi.

Almanya’da 59 yılın zirvesine çıkan enflasyonun da hızını devam ettirmesi bekleniyor. Veri TSİ 15.00’te açıklanacak. Son olarak bölge enflasyon oranının da yeni rekor seviyeye çıkması durumunda piyasalarda Avrupa Merkez Bankasına karşı 25 yerine 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi kuvvetlenebilir. Aynı durum Fed cephesinde de yaşanmıştı. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle bir haftalık süre içinde 50 yerine 75 baz puan beklentisi hızlandı ve Fed bu oranda faiz artırdı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler