Sosyal Medya

Döviz

Citi, durgunluk endişeleriyle petrolün sene sonunda 65 dolara düşebileceği konusunda uyardı

Citigroup Inc., ham petrolün bu yılın sonuna kadar varil başına 65 dolara düşebileceği ve bir durgunluğun talep felci yaratması durumunda…

Citi, durgunluk endişeleriyle petrolün sene sonunda 65 dolara düşebileceği konusunda uyardı

Citigroup Inc., ham petrolün bu yılın sonuna kadar varil başına 65 dolara düşebileceği ve bir durgunluğun talep felci yaratması durumunda 2023 sonuna kadar 45 dolara düşebileceği konusunda uyardı.

Francesco Martoccia ve Ed Morse imzalı bir raporda, bu görünümün OPEC + üreticilerinin herhangi bir müdahalesinin olmamasına ve petrol yatırımlarındaki düşüşe dayandığını söyledi. Küresel ham petrol göstergesi Brent, en son varil başına 113 dolar civarında işlem gördü.

Ukrayna’nın işgalinin ardından petrol bu yıl %45 yükseldi ve sektör şimdi merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmesi ve durgunluk risklerinin artmasıyla 2023’e doğru rotasını çizmeye çalışıyorlar. Citi’nin bakış açısı mevcut enerji piyasasını 1970’lerin krizleriyle karşılaştırdı. Şu anda, bankanın ekonomistleri ABD’nin resesyona girmesini beklemiyorlar.

Citi analistleri 5 Temmuz tarihli notunda, “Petrol için, tarihsel kanıtlar petrol talebinin yalnızca en kötü küresel durgunluklarda negatife gittiğini gösteriyor. Ancak petrol fiyatları tüm durgunluklarda kabaca marjinal maliyete düşüyor,” dedi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler